Mal Değil Can: Beklenen Hayvanları Koruma Kanunu Mecliste

Mal Değil Can: Beklenen Hayvanları Koruma Kanunu Mecliste

Kedicilerin merakla bekleyip, takipçisi olduğu ‘Hayvanları Koruma Kanunu’ teklifi bugün meclise sunuldu. Hayvanlara işkence edenler 6 aydan 3 yıla kadar hapis, pitbull cinsi köpeklerin beslenmesinde yasaklanma, evcil hayvanların hacizde alıkonulmaması, petshoplara hayvan satışında yasak gibi maddeler mecliste gündem konusu..

2004 yılından beri yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Yasası’nın değişimi şu aralar gündemde. Bu kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve onlara iyi, uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü zor durumda kalmalarının önüne geçilmesini sağlamak. Ancak ülkedeki hayvanların hali ile 2004’te kabul edilen yasadaki maddelerin yetersiz gelmeye başladığı aşikar bir durum. Hayvanların daha özgür ve korkusuz yaşadığı bir dünya isteyen hayvanseverler, yeni yasanın kabul edilmesi için büyük mücadele verdi. Ancak sunulan yasa taslağındaki maddeler de hayvanseverler için yeterli gelmedi.

Meclise sunulan yasa tasarısına göre; ev hayvanları sahibinin borcundan dolayı hacze maruz bırakılmayacak, hayvanlar mikroçip yöntemiyle dijital kayıt altına alınacak. Pitbull gibi köpek türlerinin ithali satışı ve sahiplenilmesi yasak olacak. Hali hazırda beslenen tehlikeli cins köpekler kısırlaştırılacak. Bununla beraber hayvan dövüşleri yasaklanıyor ve yeni yunus parkı da açılamayacak.

Hayvana zalimce davrananlara 6 aydan 3 yıla kadar hapis öngörülüyor. Ancak cezanın alt sınırı düşük olduğu için mahkumiyet halinde bile cezaevine -ne yazık ki- giren olmayacak. Hayvanlar ‘mal’ olarak değil ‘can’ olarak sayılacak.

Cezalar

Hayvan sahipleri eğer evcil hayvanlarına iyi bakmıyor ve ihtiyaçlarını karşılamıyorsa 1000 TL ceza ödeyecekler.
Bir hayvanın neslini tehlikeye sokacak veya yok edecek bir eylem gerçekleştirene 35 bin TL ceza bedeli belirlendi.
Hayvanları bilim dışı deneylerde kullananlara, hayvanlara işkence edenlere, organlarına, dişlerine, kulaklarına ve ses tellerine zarar verenlere 4.500 TL ceza uygulanacak.
Hayvanlara acı ya da zarar verebilecek film, gösteri ve reklam amaçlı kullanan kişilere 3 bin TL ceza verilecek.
Belediyelere, rehabilite edilmemiş sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın veri tabanına kaydedilmesi yükümlülüğü getirildi.

Hapis Cezası

Hapis cezası konusunda hayvanseverlerin istediği olmadı. İşkencecilerin cezasının alt sınırı düşük tutuldu. Hayvanseverler ise bunun para cezası ve ertelenme ile atlatmalarına engel olacak şekilde 2 yıl 1 aydan fazla tutulmasını istemişti.

Hayvanları istismar edenlere ve hayvanlara işkence edenlere 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.
Hayvan dövüştüren kişiler, üç aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak.
Tüm bu suçları birden fazla hayvana karşı işleyenlerin cezası yarı oranında artırılacak.

02/07/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Kediler Alemi