Kedi Severler Köpek Severlerden Daha Eğitimli

Kedi Severler Köpek Severlerden Daha Eğitimli

ABD’deki Carrol Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre kediciler köpek severlere göre daha akıllı. Araştırmacılar, köpek ve kedi severler arasında kişilik farklılıkları olduğunu söyledi.

Köpek severler daha canlı, enerjik, dışa dönük ve kurallara itaatkar bir şekilde uyma eğilimindedir. Kedi severler ise, köpek severlere göre uyumsuz, içe dönük, açık fikirli ve hassastır. Kedi sahipleri de köpek severlerden daha zeki olarak kabul edilir.

Araştırmacılar, kişilik farklılıklarının bir kedinin veya köpeğin tercih ettiği ortam seçimine bağlanabileceğini söyledi.

Psikoloji doçenti Dr. Denise Guastello bir açıklamada, "Köpek sahibi birinin daha canlı biri olacağı mantıklı, çünkü dışarıda olmak, dışarıda insanlarla konuşmak, köpeklerini gezdirmeleri gerekecektir," dedi. "Oysa, daha içe dönük ve hassassanız, belki daha çok evde kitap okuyorsunuz ve kedinizin yürüyüşe çıkmasına gerek olmadığı için de çoğu zaman evde kalıyorsunuzdur."

Araştırmacılar, evcil hayvan olarak kedilerin, başkalarına karşı temkinli olan ve evde kalmayı tercih eden kitap okuyan ve içe dönük kişilere en uygun olduğunu, köpeklerin ise dışa dönük kişiliğe sahip insanlarla uyumlu olduğunu ekledi.

Çalışma için yaklaşık 600 öğrenciye kişilik özellikleri ve kedi mi yoksa köpek sever mi oldukları soruldu. Anketin sonunda kedi severlerden daha büyük bir köpek sever yüzdesi bulundu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ının köpek insanı olduğu bildirilirken, sadece yüzde 11'i Kedici olduğunu söyledi. Geri kalanlar her iki hayvanı da sevdiklerini veya sevmediklerini bildirdi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, insanların kişiliklerine göre bir evcil hayvan seçtiklerini, yani enerjik bir bireyin köpekler gibi eşit derecede enerjik bir evcil hayvanı tercih ettiğini söyledi.

Çalışma, kedi sahiplerinin köpek sahiplerinden daha eğitimli olduğunu bulan 2010 Bristol Üniversitesi araştırmasını tamamlar nitelikte.

Araştırmacılar, eğitimli insanların gün içinde meşgul olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bu nedenle yaşam tarzlarına uygun bir evcil hayvan seçme eğiliminde olduklarını söyledi. Köpeklerden farklı olarak, kediler dışarıda uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymazlar.

Çalışmayı yöneten Kedi Epidemiyolojisi Kedileri Koruma Öğretim Görevlisi, "Kediler bir köpeğe göre günde daha az zamana ihtiyaç duyuyorlar, bu nedenle geç saatlere kadar çalışan ve işe gidip gelme süresi uzun olan eğitimli insanlar arasında daha popüler oluyorlar" dedi.

Kaynak: University Herald

15/06/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerin Sevmediği Kokular

07.04.2023

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Alemi

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...