YENİLER >

Kedilerde Avcılık - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Avcılık - Dr. Tarkan Özçetin

Kedileri diğer hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerden biri de bedensel yapılarıdır. Bu yapı sayesinde kediler kusursuz doğal avcılardır. Evcil kedinin iskeleti , bir kediden diğerine farklılık göstermekle beraber yaklaşık 240 kemikten oluşmaktadır. Kedilerin toplam hareketli omur sayısı 7 boyun, 13 göğüs ve 7 bel omuru olmak üzere, toplamda 27 adettir. Bu sayı insanlarınkinden 3 adet daha fazladır.

Kedilerin mükemmel esnekliklerinin ve havada düşerken vücutlarını 180 derece döndürebilmelerinin temel nedeni budur.

Kedilerin evcilleştirildikten sonra kaybetmediği en önemli yetenekleri avcılıktır. Hiçbir evcil hayvan, insan tarafından terk edildiğinde doğada veya sokakta kediler kadar başarılı değildir. Bu, kedilerin içgüdüsel avlanma yeteneklerinin sonucudur. Bir ev kedisinin karnının doymuş olması, onu avlanmaktan alıkoymaz. Aslında kediler de insanlar gibi hobi için avlanırlar. Aradaki fark, hangi ırk ve özellikte ( dişi-erkek, şişman-zayıf, yavru-yetişkin, safkan-melez) olursa olsunlar tüm kedilerin avcı olduğu gerçeğidir. Tüm kediler (çitalar hariç); avlarını pusu kurarak yakalarlar. Kediler doğada kendilerinden ufak ya da çok saldırgan olmayan hayvanları avlar. Bu grupta büyüklüklerine göre omurgasız hayvanlar, küçük kemirgenler, kuşlar ve sincaplar sayılabilir.

Birçok Kedicinin bildiği gibi kediler, yakaladıkları avları canlı veya ölü olarak sahiplerine ‘hediye’ ederler. Bu davranışın nedeni sadece hediye vermek olabileceği gibi, kedinin sahibine avlanma yeteceğini gösterme isteği de olabilir.

Keditörün Önerisi

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Kediler Alemi

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER