Scottish Fold Kedisi – Orhan Yılmaz

Scottish Fold Kedisi – Orhan Yılmaz

Scottish Fold kedisinde bulunan bir dominant gen, kulaklarının öne doğru kıvrılmasına neden olur. Bu yüzden bu kedi, “Baykuş görünümlü kedi” olarak bilinir. Daha önceleri “Sarkık Kulaklı Kedi” (Lop-eared Cat) olarak bilinirken, 1966 yılında ırk ismi Scottish Fold olarak tescil edilmiştir. Uzun tüylü Scottish Fold kedilerinin Highland Fold, Scottish Fold Longhair, Longhair Fold ve Coupari olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır.


Kökeni


Beyaz postlu ve Susie adındaki ilk orijinal Scottish Fold Kedisi, İskoçya’da, Perthshire Bölgesinde, Dundee Şehrinin 15 km güneyindeki Coupar Angus yakınlarındaki bir çiftlikte, 1961 yılında bulunmuştur. Susie’nin kulakları, diğer kedilerin aksine öne doğru kıvrılmış idi ve bu özellik ona baykuş görünümü veriyordu. Susie’nin yavruları doğduğunda, iki tanesinin de kulaklarının kıvrık olduğu görüldü. Bu iki yavrudan birini, aynı zamanda bir kedisever olan William Ross isminde bir komşu çiftlik sahibi aldı. Ross, kediyi 1966 yılında Büyük Britanya Kedi severler Konseyi’ne bir ırk olarak tescil ettirdi. Bundan sonra Pat Turner isinde bir genetikçinin gözetiminde çoğaltılmaya başlandı. Sürdürülen yetiştirme çalışmaları sonucunda, 3 yıl için de 76 adet yavru elde edildi. Bunlardan 42’si kıvrık kulaklı, 34’ü normal dik kulaklı idi. Bu sonuca bakarak, kıvrık kulağın, “tam dominant” bir gen tarafından tayin edildiği sonucuna varıldı. Çünkü ebeveynlerden birisi kıvrık kulaklı, diğer ise normal dik kulaklı olduğunda, yavruların hepsi kıvrık kukalı doğuyordu. Susie’nin önce iki adet kıvrık kulaklı yavru doğurdu. Beyaz postlu kıvrık kulaklı dişi yavruya Snooks ismi verildi. İkinci yavru ise kısır idi. Snooks’un doğumundan 3 ay sonra, Susie bir arabanın altında kalarak, öldü. Bu yüzden bütün kıvrık kulaklı Scottish Fold Kedileri Susie’nin neslinden gelmektedir.

TanınmaBu kedi, ilk önceleri Avrupa’da bir ırk olarak tanınmadığı için, yarışmalara alınmadı. Çünkü kedilerde bir takım genetik bozukluklar, kulak rahatsızlıkları, sağırlık gibi problemler görülüyordu. Fakat daha sonra bu kedi ABD’ye götürüldü. Orada British Shorthairs ve Amerikan Shorthair kedileri ile melezlendi. Bundan sonra Scottish Fold Kedisi büyük bir ün kazandı.

IRK ÖZELLİKLERİ

Kulaklar


Bütün yavrular önce normal dik kulaklı doğarlar. Fakat dominant genin etkisi ile ilk 21 gün içinde bütün yavruların kulakları kıvrılır. Dominant gen, kulak kıkırdağının doğduktan sonra kıvrılmasına yol açmaktadır. Orijinal kedilerin kulakları normal kıvrımdadır. Fakat sürdürülen seleksiyon ve ıslah çalışmaları sonucunda adeta kafaya yapışık gibi duran kıvrık kulaklı kediler de üretilmiştir.Vücut YapısıScottish Fold Kedisi orta büyüklükte bir kedi ırkı olup, ergin canlı ağırlığı 4-6 kg arasında değişir. Kafa ve yüz yuvarlak görünümlüdür. Gözler iri ve yuvarlaktır. Burun küçüktür ve hafifi bir kıvrıma sahiptir. Dolgun görünümlü bir vücuda ve orta-kısa uzunlukta bacaklara sahiptir. Kafanın üst kısmı oldukça yuvarlak, boyun ise kısadır. Gözlerinin arasındaki mesafe açıktır ve bu ona sevimli bir görünüm verir.

Kürk


Scottish Fold Kedisi uzun veya kısa tüylü olabilir. Kürkünde renk olarak hemen hemen bütün düz renkler görülebilir. Sadece benekli posta rastlanmaz.

Huy


Kıvrık veya normal kulaklı olsun, bütün Scottish Fold Kedileri iyi huylu, sakin karakterlidir. Diğer evcil hayvanlarla son derece iyi geçinirler. İnsanlara karşı çok yakın ve sevecen tabiatlıdırlar. Oyuna meyillidirler. Son derece akıllı, sadık, uysal, yumuşak huylu ve insan ile yaşamaya son derece elverişlidirler.

Alışkanlıkları


Scottish Fold Kedileri, sırt üstü uyumaları ile ünlüdürler. Sırt üstü uyumayı çok severler. Bu “Buda Pozisyonu” olarak anılır. Yumuşak bir ses tonuna sahiptir. Diğer ırklardan farklı olarak, son derece zengin bir miyavlama ve mırıldama repertuarına sahiptirler. Ayrıca kollarını karınlarına koyarak, kıç üstü oturmayı çok severler.

Sağlık


Ortalama ömür uzunluğu 15 yıldır. Polikistik Böbrek Hastalığı ile Kardiyomiyopati Hastalığına meyillidirler.

19/03/2021

Keditörün Önerisi

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediler Alemi

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

23.03.2023

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kediniz Kaç Yaşında?

08.03.2023

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...