Scottish Fold Kedisi – Orhan Yılmaz

Scottish Fold Kedisi – Orhan Yılmaz

Scottish Fold kedisinde bulunan bir dominant gen, kulaklarının öne doğru kıvrılmasına neden olur. Bu yüzden bu kedi, “Baykuş görünümlü kedi” olarak bilinir. Daha önceleri “Sarkık Kulaklı Kedi” (Lop-eared Cat) olarak bilinirken, 1966 yılında ırk ismi Scottish Fold olarak tescil edilmiştir. Uzun tüylü Scottish Fold kedilerinin Highland Fold, Scottish Fold Longhair, Longhair Fold ve Coupari olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır.


Kökeni


Beyaz postlu ve Susie adındaki ilk orijinal Scottish Fold Kedisi, İskoçya’da, Perthshire Bölgesinde, Dundee Şehrinin 15 km güneyindeki Coupar Angus yakınlarındaki bir çiftlikte, 1961 yılında bulunmuştur. Susie’nin kulakları, diğer kedilerin aksine öne doğru kıvrılmış idi ve bu özellik ona baykuş görünümü veriyordu. Susie’nin yavruları doğduğunda, iki tanesinin de kulaklarının kıvrık olduğu görüldü. Bu iki yavrudan birini, aynı zamanda bir kedisever olan William Ross isminde bir komşu çiftlik sahibi aldı. Ross, kediyi 1966 yılında Büyük Britanya Kedi severler Konseyi’ne bir ırk olarak tescil ettirdi. Bundan sonra Pat Turner isinde bir genetikçinin gözetiminde çoğaltılmaya başlandı. Sürdürülen yetiştirme çalışmaları sonucunda, 3 yıl için de 76 adet yavru elde edildi. Bunlardan 42’si kıvrık kulaklı, 34’ü normal dik kulaklı idi. Bu sonuca bakarak, kıvrık kulağın, “tam dominant” bir gen tarafından tayin edildiği sonucuna varıldı. Çünkü ebeveynlerden birisi kıvrık kulaklı, diğer ise normal dik kulaklı olduğunda, yavruların hepsi kıvrık kukalı doğuyordu. Susie’nin önce iki adet kıvrık kulaklı yavru doğurdu. Beyaz postlu kıvrık kulaklı dişi yavruya Snooks ismi verildi. İkinci yavru ise kısır idi. Snooks’un doğumundan 3 ay sonra, Susie bir arabanın altında kalarak, öldü. Bu yüzden bütün kıvrık kulaklı Scottish Fold Kedileri Susie’nin neslinden gelmektedir.

TanınmaBu kedi, ilk önceleri Avrupa’da bir ırk olarak tanınmadığı için, yarışmalara alınmadı. Çünkü kedilerde bir takım genetik bozukluklar, kulak rahatsızlıkları, sağırlık gibi problemler görülüyordu. Fakat daha sonra bu kedi ABD’ye götürüldü. Orada British Shorthairs ve Amerikan Shorthair kedileri ile melezlendi. Bundan sonra Scottish Fold Kedisi büyük bir ün kazandı.

IRK ÖZELLİKLERİ

Kulaklar


Bütün yavrular önce normal dik kulaklı doğarlar. Fakat dominant genin etkisi ile ilk 21 gün içinde bütün yavruların kulakları kıvrılır. Dominant gen, kulak kıkırdağının doğduktan sonra kıvrılmasına yol açmaktadır. Orijinal kedilerin kulakları normal kıvrımdadır. Fakat sürdürülen seleksiyon ve ıslah çalışmaları sonucunda adeta kafaya yapışık gibi duran kıvrık kulaklı kediler de üretilmiştir.Vücut YapısıScottish Fold Kedisi orta büyüklükte bir kedi ırkı olup, ergin canlı ağırlığı 4-6 kg arasında değişir. Kafa ve yüz yuvarlak görünümlüdür. Gözler iri ve yuvarlaktır. Burun küçüktür ve hafifi bir kıvrıma sahiptir. Dolgun görünümlü bir vücuda ve orta-kısa uzunlukta bacaklara sahiptir. Kafanın üst kısmı oldukça yuvarlak, boyun ise kısadır. Gözlerinin arasındaki mesafe açıktır ve bu ona sevimli bir görünüm verir.

Kürk


Scottish Fold Kedisi uzun veya kısa tüylü olabilir. Kürkünde renk olarak hemen hemen bütün düz renkler görülebilir. Sadece benekli posta rastlanmaz.

Huy


Kıvrık veya normal kulaklı olsun, bütün Scottish Fold Kedileri iyi huylu, sakin karakterlidir. Diğer evcil hayvanlarla son derece iyi geçinirler. İnsanlara karşı çok yakın ve sevecen tabiatlıdırlar. Oyuna meyillidirler. Son derece akıllı, sadık, uysal, yumuşak huylu ve insan ile yaşamaya son derece elverişlidirler.

Alışkanlıkları


Scottish Fold Kedileri, sırt üstü uyumaları ile ünlüdürler. Sırt üstü uyumayı çok severler. Bu “Buda Pozisyonu” olarak anılır. Yumuşak bir ses tonuna sahiptir. Diğer ırklardan farklı olarak, son derece zengin bir miyavlama ve mırıldama repertuarına sahiptirler. Ayrıca kollarını karınlarına koyarak, kıç üstü oturmayı çok severler.

Sağlık


Ortalama ömür uzunluğu 15 yıldır. Polikistik Böbrek Hastalığı ile Kardiyomiyopati Hastalığına meyillidirler.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

19.11.2021

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kediler Alemi

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kedilere Kişilik Testi

26.10.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER