Kedilerde Pika Sendromu - Zeynep Tuncel

Kedilerde Pika Sendromu - Zeynep Tuncel

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde hatta insanlarda bile görülebilir. Yenilmemesi gereken, besin grubu dışı şeylerin yenmesine ‘pika sendromu’ denir.

Kedilerle ilgili yapılan araştırmalarda, sütten erken kesilen yavru kedilerin pika sendromuna yakalanma olasılığının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü sütten kesilen yavru kedilerde süt emme içgüdüsü devam eder. Ancak anne bulamadığı zaman kendini rahatlatmak için farklı eşyaları yemeye çalışabilir. İkinci bir araştırmada ise, kedilerin yeteri kadar mineral, lif ya da yağ alamaması halinde yine içgüdüsel hareket ederek yabancı madde yemeye çalıştıkları saptanmıştır.

Ayrıca besin maddesi olmayan şeyleri yeme alışkanlığının, aşırı stres, sinirsel bozukluklar ve başka hastalıkların yan etkileri olarak da ortaya çıkabileceği biliniyor. Böylece pika sendromu bu sebeplerin bir tanesi yüzünden veya birkaçının bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Pika sendromu yaşayan kediler kedi kumu, plastik, kumaş, kağıt, toprak, ip gibi besin dışı şeyleri yiyebilir.

Kediniz basit emme refleksi gösteriyorsa korkulacak bir şey olmayabilir, ancak parçalama, çiğneme gibi davranışlar sergiliyorsa bu tehlikeli olabilir. Yutulan nesneler yemek borusundan başlayarak mide ve bağırsak sisteminde tıkanıklık ve tahribata yol açabilir. Bu gibi durumlarda tek çözüm cerrahi müdahaledir. Kedinizin bir cisim yuttuğundan şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden veteriner hekiminize danışın.

Pika Sendromu Yaşayan Kediler İçin Neler Yapılmalı?

Bu sendrom yaşayan kediler için muhakkak bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Çünkü bu bir sağlık problemi yaşadığının da göstergesi olabilir. Aynı zamanda kediler yoğun stres yaşadıklarında da pika sendromu ortaya çıkabilir. Streslerini azaltmak veya strese neden olan şeyleri ortadan kaldırmak için yapmanız gereken bir takım işler vardır. Mama seçerken kalitesine önem vermelisiniz ki vitamin ve mineral eksikliği yaşamasın, maması her zaman önünde bulundurmalısınız ki açlık kaygısı yaşamasın, onunla yeterince ilgilendiğinizden emin olmalısınız ki yalnızlık hissetmesin, kum kabını temiz tutmalısınız ki stres yaşamasın.

21/11/2022

Keditörün Önerisi

Birman Kedisi

12.05.2023

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kediler Bizi Seçer Mi?

28.10.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kediler Alemi

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...

Kedinizi Strese Sokan 5 Durum

05.10.2022

Kediler, duyuları ve sezgileri güçlü canlılardır. Hassas duyu organlarıyla çoğu kokuyu ve ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Kedilerin Özel Alanları

06.12.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

14.04.2023

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...