YENİLER >

Kedilerde Duyma ve Denge - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Duyma ve Denge - Dr. Tarkan Özçetin

Tüm memelilerde olduğu gibi, kulak kedilerde de işitme görevini yapan ve denge organını içinde bulunduran anatomik bir yapıdır. Kulak kepçesinin yapısı, kedilerin yaşadıkları ortamın iklimi ve coğrafi yapısına göre farklılıklar göstermektedir. Düz coğrafi alanlarda ve sıcak iklimlerde yaşayan kedilerin kulak yapıları, soğuk ve dağlık bölgelerde yaşayanlara göre daha büyüktür.

Kediler kulaklarını, yirmiye yakın kas gurubu tarafından, 180 derecelik açı ile birbirinden bağımsız olarak, hareket ettirme yeteneğine sahiptirler. Kediler insanlarda hatta köpeklerden bile daha iyi bir duyma duyusuna sahiptirler. Normal bir insan 20 Hz ile 17000 Hz (17 kHz) arasındaki frekanslarda ses işitebilirken, bu oran köpekte 20 Hz ile 30000 Hz arası, kedide ise 30 ile 65000 Hz’dir. Kediler, 30 Hz’in altını duyamadıkları gibi yaşlandıkça insanlar gibi yüksek frekanslardaki sesleri duyma yeteneği azalır.

Ankara, Van ve diğer beyaz kedi ırklarında genetik faktörlere bağlı olarak sağırlık söz konusudur. Bu kedilerde, beyaz kürke sebep olan otozomal dominant “W” geni, aynı zamanda bazı kedilerde mavi göz (iris hipopigmentasyonu) ve sağırlığa da neden olur. Beyaz kürk, iris hipopigmentasyonu ve sağırlığın bir arada bulunması insan, köpek ve farede de tanımlanmıştır.

Kedilerde iç kulakta lokalize olmuş denge sisteminin (vestibüler sistem) iki önemli işlevi vardır. Birincisi vücudun doğal duruşunun refleks olarak ayarlanması, ikincisi ise vücudun o anki durumu hakkında bilgi sağlamaktır. Kediler gibi boyunun 15 katı yüksekliğe sıçrayabilen, 4-5 santimetre genişliğindeki alanlarda akrobasi yapabilen ve onlarca metre yükseklikten düşerek sağ kalabilen bir hayvan için denge sisteminin mükemmel çalıştığını söyleyebiliriz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Kedilerde Hamilelik

20.08.2021

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

15.07.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER