Sokaktaki Canlar İçin Neler Yapabiliriz?

Sokaktaki Canlar İçin Neler Yapabiliriz?

Elbette herkesin bildiği gibi bir kap su, bir kap mama kapımızın önüne koymalıyız. Bu en gerekli durum ancak bunun haricinde yapacağımız birçok şey var. Onlar mutlu olurken, içimizdeki tarifsiz mutluluk da bize yeter..

En Önemlisi ‘Su’


Minik dostlarımız avcılıkları sayesinde karınlarını dışarda biraz olsun doyurabilseler de susuzluğa çok kısa bir süre dayanabildiğini biliyor muydunuz? 3 gün su içmeyen bir minik dostumuzda geri dönülmez tahribatlar oluşur. Havalara göre değişiklik gösteren, özellikle sıcak havalarda daha fazla su içme ihtiyacı hisseden kedilere bizler el uzatmalıyız. Sabit bölgelere su istasyonları yapmalıyız. Tüyleri kirlenmiş gözüken miniklerin ne kadar susuz kaldığını anlayabilirsiniz. Bu nedenle elimizin yettiği her yere kendi kapı önümüzden başlayarak bir kap su bırakmalıyız.

‘Bir Çatı Yeter’

Özellikle kar ve don olaylarının yaşandığı sıfırın altında hava sıcaklıklarında, yavru kedi ve köpeklerin barınmasına imkan tanıyan mukavva- tahta barınaklar yapıp bunları su geçirmez malzemelerle kaplayabilirsiniz.

‘Etrafınızdaki Canları Tanıyın’

Etrafınız da bulunan kedi sayılarını bilmek hem hayvana şiddetin hem onların aç susuz mağdur durumda kalmalarının önüne geçecektir. Etrafınızda ki hayvanların sayılarını bilmek onlara el uzatmanın en güzel yöntemlerindendir.

‘Belediyelerin Veteriner Hekimleriyle İletişimde Kalın’

Sokak hayvanlarının başına gelebilecek her türlü kaza ve hastalık durumunda belediyelerin veterinerlik işleri müdürlüklerini arayarak ücretsiz tedavi desteği alabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden yaşadığınız belediyenin ilgili birimi ile iletişim halinde olun.

‘Pirelere İzin Vermeyin’

Büyük ırklı sokak köpeklerinde takılan pire tasması onların dışarıda yaşam kalitelerini arttırmalarını sağlayacaktır.

‘Araçlarınıza Gelen Misafirlerinizi Uyarın’

Kış aylarında soğuktan korunmak için minik dostlarımız arabaların motorlarına girer. Onları uyarmak için aracı çalıştırmadan önce kaputa vurmalısınız.

‘Misafir edin’

Soğuk havalarda onları apartmanlarınızda, evlerinizde, arabalarınızda misafir edin. Unutmayın ki onlar için bu hayat demektir.

‘Satın Alma Sahiplen’

İnsanları sokak hayvanlarını sahiplenmeye teşvik edin, onları evlat olarak almak hem bir canı kurtarmak hem size yol arkadaşlığı yapacak bir dostluğu başlatmak demektir.

‘Çok Sevgi’

Ayağınıza sürtünen bir kedi, size doğru koşan bir köpek bunların bir menfaati olmadığını bilin ve onların başını okşayın.

21/06/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

Kediler Regl Olur Mu?

04.09.2022

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir.Peki, ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

27.01.2023

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...