YENİLER >

Sokaktaki Canlar İçin Neler Yapabiliriz?

Sokaktaki Canlar İçin Neler Yapabiliriz?

Elbette herkesin bildiği gibi bir kap su, bir kap mama kapımızın önüne koymalıyız. Bu en gerekli durum ancak bunun haricinde yapacağımız birçok şey var. Onlar mutlu olurken, içimizdeki tarifsiz mutluluk da bize yeter..

En Önemlisi ‘Su’


Minik dostlarımız avcılıkları sayesinde karınlarını dışarda biraz olsun doyurabilseler de susuzluğa çok kısa bir süre dayanabildiğini biliyor muydunuz? 3 gün su içmeyen bir minik dostumuzda geri dönülmez tahribatlar oluşur. Havalara göre değişiklik gösteren, özellikle sıcak havalarda daha fazla su içme ihtiyacı hisseden kedilere bizler el uzatmalıyız. Sabit bölgelere su istasyonları yapmalıyız. Tüyleri kirlenmiş gözüken miniklerin ne kadar susuz kaldığını anlayabilirsiniz. Bu nedenle elimizin yettiği her yere kendi kapı önümüzden başlayarak bir kap su bırakmalıyız.

‘Bir Çatı Yeter’

Özellikle kar ve don olaylarının yaşandığı sıfırın altında hava sıcaklıklarında, yavru kedi ve köpeklerin barınmasına imkan tanıyan mukavva- tahta barınaklar yapıp bunları su geçirmez malzemelerle kaplayabilirsiniz.

‘Etrafınızdaki Canları Tanıyın’

Etrafınız da bulunan kedi sayılarını bilmek hem hayvana şiddetin hem onların aç susuz mağdur durumda kalmalarının önüne geçecektir. Etrafınızda ki hayvanların sayılarını bilmek onlara el uzatmanın en güzel yöntemlerindendir.

‘Belediyelerin Veteriner Hekimleriyle İletişimde Kalın’

Sokak hayvanlarının başına gelebilecek her türlü kaza ve hastalık durumunda belediyelerin veterinerlik işleri müdürlüklerini arayarak ücretsiz tedavi desteği alabileceğinizi unutmayın. Bu yüzden yaşadığınız belediyenin ilgili birimi ile iletişim halinde olun.

‘Pirelere İzin Vermeyin’

Büyük ırklı sokak köpeklerinde takılan pire tasması onların dışarıda yaşam kalitelerini arttırmalarını sağlayacaktır.

‘Araçlarınıza Gelen Misafirlerinizi Uyarın’

Kış aylarında soğuktan korunmak için minik dostlarımız arabaların motorlarına girer. Onları uyarmak için aracı çalıştırmadan önce kaputa vurmalısınız.

‘Misafir edin’

Soğuk havalarda onları apartmanlarınızda, evlerinizde, arabalarınızda misafir edin. Unutmayın ki onlar için bu hayat demektir.

‘Satın Alma Sahiplen’

İnsanları sokak hayvanlarını sahiplenmeye teşvik edin, onları evlat olarak almak hem bir canı kurtarmak hem size yol arkadaşlığı yapacak bir dostluğu başlatmak demektir.

‘Çok Sevgi’

Ayağınıza sürtünen bir kedi, size doğru koşan bir köpek bunların bir menfaati olmadığını bilin ve onların başını okşayın.

Keditörün Önerisi

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER