YENİLER >

Pandeminin Sessiz Mağdurları: Sokak Canları

Pandeminin Sessiz Mağdurları: Sokak Canları

Evcil dostlarımızdan korona bulaşmayacağını ortaya koyan bir çok araştırmaya rağmen panikle sokağa atılan, terkedilen, aç susuz kalan sokak canları için bu yazımız..

Türkiye ve Rusya dahil pek çok ülkeden bilim insanlarının koronavirüsün evcil hayvandan insana bulaşmayacağını net bir şekilde ortaya koymasına rağmen, özellikle salgının dünyayı etkisine aldığı 2020 yılında ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi ülkelerin aksine Türkiye’de evcil hayvanını terk etme eğilimi ne yazık ki artış gösterdi.

Bu dönemde üzerinde düşünülmesi gereken konu evcil dostlarımızı koronavirüsten nasıl koruruz olması gerekirken maalesef çok sayıda insan kendi canının derdine düşerek bencilce evcil dostlarını terketti. Pandemi öncesinde de refah durumu iyi olmayan sokak canları için sivil toplum kuruluşları, belediyeler, dernekler ve hayvanseverler özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu saatlerde mama ve su bırakmayı ihmal etmememiz gerektiğini tekrar hatırlattı.

Peki, sayıları giderek artan sokak hayvanlarını tamamen korumanın yolu var mı? HAYTAP Başkanı Şenpolat’a göre, sistematik ve yeterli kısırlaştırma olmadan, hayvanları korumaya yönelik çabalar, akıntıya kürek çekmekten ibaret..

Ayrıca Sputnik Türkiye’ye yaptığı açıklamada HAYTAP Başkanı Ahmet Şenpolat ; “Nüfus kontrol altına alınamadığı için Türkiye’de sokak hayvanlarının sorunu kesinlikle sona ermiyor. Sokak hayvanlarını kısırlaştırmadan yalnızca beslemek popülasyonu durmaksızın artıracaktır.” diye belirtti.

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Kediler Alemi

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER