KEDİCİKLERLE EV ARKADAŞI OLMANIN FAYDALARI

KEDİCİKLERLE EV ARKADAŞI OLMANIN FAYDALARI

Evde bir kedinin olması, KEDİCİ olmak harika bir deneyim. Fakat her kedi ırkının farklı olduğunu unutmamak önemli. Bu sebeple de kişiliğinize ve alışkanlıklarınıza uyabileceğini düşündüğünüz, alışkanlıklarına ayak uydurabileceğiniz bir kedicik evlat edinmenizde yarar var.

Peki, kedi veya kedilere ev sahipliği yapmak hangi avantajları beraberinde getirir? Bu içeriğimizde bu konuyu irdeleyeceğiz. Eğer sizde kediciyseniz fakat bir kedi ile ev arkadaşı olma konusunda tereddütleriniz varsa karar vermenize yardımcı olacağımız bir yazı sizi bekliyor.

Keyifli okumalar…

1. Hijyenik
Kedi dostlarımız son derece hijyenikler. Tüylü dostlarımız arasında en temiz canlılardan biri olduklarını söyleyebiliriz. Kediler, tuvalet kullanımı sonrasında, mama yedikten sonra, oyun etkinliğinin ardından ve hatta bir insan tarafından dokunulduktan sonra bile sürekli olarak kendisini temizlerler. Bu nedenle de temizlik konusunda size zorluk çıkarmayacakları kesindir. Siz yalnızca pire ve kene gibi durumlara karşı önlemler almalısınız. Tüy bakımı ve belli aralıklar ile tüylerin taranması dışında da bir zahmeti olmayacaktır.

2. Sevgi Dolu
Kedilerin ürkek ve bağımsız oldukları söylense de aslında onlar da sevgilerini birçok farklı şekilde ifade etmeyi bilirler. Kediler şımartılmayı çok severler. Özellikle de yavru kedilerle yoğun ve derin bağlar kurmanız mümkün. Kedilerin sahipleri ile duygusal ve ruhsal olarak belirli bağlar kurduğunu unutmamalısınız.

3. Tuvalet İhtiyacını Kendisi Karşılayabilir
Evde kedi ile ev arkadaşı olmanın faydalarından biri de bazı ihtiyaçlarını kendisinin karşılıyor olmasıdır. Bu ihtiyaçlardan biri de tuvalet eylemidir ki bu tüylü dostlarımıza ebeveynlik yaparken en önemli konudur… Kedinize bir kedi tuvaleti vermeniz ve içine kaliteli kedi kumu doldurmanız yeterlidir. Onu evden dışarıya çıkarmanıza gerek kalmadan, kendisi tuvalet ihtiyacını giderecektir. Özellikle çok vakti olmayan hayvanseverler için bu durum muazzam.

4. Sessizdirler
Yavru kediler biraz yaramaz olabilir. Fakat kediniz bir yetişkin olduğunda son derece sessizdir. Bu yüzden de apartman yaşamı için kedilerin çok uygun canlılar olduklarını belirtmeliyiz. Bilindiği gibi kediler uykuda çok zaman geçirirler. Ona konforlu bir yatak sunmanız da bu noktada önem taşır. Aynı şekilde oyuncaklar da kedilerin yaşam alanında yer almalıdır. Sonuç olarak tüylü dostunuz sessiz ve sakin bir şekilde eğlenceli zamanlar geçirmesini bilecektir. Sadece acıktığında veya sahibinin ilgisine ihtiyaç duyduğunda miyavladıkları bilinir.

5. Küçük Alanlara Uyum Sağlar
Kedicik il bir aile olmanın faydaları söz konusu olduğunda bir başka husus ise kedilerin küçük alanlara dahi kolayca uyum sağlayabilme yetenekleridir. Eviniz küçük ise hiç endişelenmenize gerek yok. Yalnızca kedinize özel bir alan yaratmanız yeterli olacaktır. Çünkü kedi dostlarımız minik alanlarda da mutlu bir şekilde yaşamasını bilen canlılardır.

6. Bağımsızdır
Kedilerin bağımsız canlılar olması, özellikle de çok fazla seyahat eden ve evden uzakta zamanlar geçiren kediciler için avantajlı bir özellik. Kedinizin siz yokken ihtiyacı olan şeylere kolay ulaşması konforunu devam ettirmesi adına yeterli olacaktır. Tabii sevginizden uzun süre ayrı kalmaları çok iyi olmayacaktır… kedi oyuncakları, kedi tuvaleti, su pınarı ve mama kabı gibi temel malzemeler bu noktada çok önemlidir.

7. Sağlığı Destekler
Kediler, onlarla beraber yaşayan bireylere birçok fayda sağlar. İnsanları rahatlatma ve stresi azaltma gibi yetenekleri olduğu söylenir. Bu durum araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Bir kedi ile vakit geçirmek, sağlığınızı ve özellikle de ruh halinizi iyileştirir. Kedinizle iletişim kurduğunuzda kalp atışlarınızın ve nefesinizin dengelendiğini hissedebilirsiniz.

8. Çocuklarla ve Yaşlılarla İyi Anlaşır
Çocukların ve yaşlıların mutlu olmalarına ve kendilerini iyi hissetmelerine olanak tanıması da evde kedi olmasının faydaları arasındadır. Çocuklarınız var ise özellikle de kediyi yavru iken sahiplenirseniz; kedinin, çocuklarınız için çok iyi bir arkadaş olacağını söyleyebiliriz. Aynı şey yaşlı insanlar için de geçerlidir. Hem yaşlılar hem de çocuklar, kedilerle kaliteli zamanlar geçirebilirler.

9. İyi Bir Terapist
Terapistlerin birçoğu danışanlarına kedi evlat edinmelerini öneriyor. Çünkü kediler sayesinde kendinizi yalnız, mutsuz ve depresif hissetmeniz önlenebilir. Bu nedenle de kedi sahiplenmek iyi bir terapi yolu olarak da öne çıkar.

17/08/2023

Keditörün Önerisi

Meraklı Şimal - Nuray Erman

14.07.2022

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kedilerin Bir Günü

15.07.2022

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Manx Kedisi

19.05.2023

Manx kedileri kuyruksuz kediler olarak bilinir ayrıca avlanma becerileri oldukça yüksektir. ...

Kediler Alemi

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

14.12.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...