Kediler İçin Geliştirilmiş Müzik – Doğa Şimşek

Kediler İçin Geliştirilmiş Müzik – Doğa Şimşek

Kediler de müziğin keyfini çıkarabilir düşüncesiyle Wisconsin Madison Üniversitesi'nde psikolog olan Dr. Charles Snowdon kedi dostlarımız için şarkılar ve melodiler geliştirdi.

Bunu yapmak için Dr. Snowdon kayan notalar ve yüksek perdeler kullanarak kedilerin doğal seslerini taklit etmeye çalıştığını açıklıyor. Kedilerin sesleniş biçimleri, insan seslerinin en azından bir oktav üzerinde olma eğiliminde olduğunu ve ritimin mırıldanma ve emme sesine dayandığını söylüyor.

Dr. Snowdon ve meslektaşları besteledikleri şarkıları kendi evlerinde 47 kedi üzerinde test ettiler ve kediler tasarlanmış müziği dinledikçe, başlarını sesin kaynağına doğru çevirmeye, yaklaşmaya ve hatta yoğurma hareketi yapmaya başladıklarını gözlemlediler.

Discovery News'e göre, insanlara hoş geldiği belirtilen iki müzik parçasını çaldıklarında (Gabriel Fauré’nin Elegie'si ve Johann Sebastian Bach’ın G Stringdeki Havası), kediler sesi görmezden geldi ve müziğe hiçbir şekilde ilgi göstermedi.

Kedilerin kuyruklarında, ön pençelerinin arasında, başlarının her iki yanında ve diğer yerlerde koku bezleri vardır. Bir kedi bir kişiye veya bir şeye sürtündüğünde, o bireyi veya nesneyi benimsediği anlamına gelir. Deneyler sırasında, kedilerin onlar için özel bestelenmiş müziği çalan hoparlöre, müzik bittiğinde tekrar çalması için tıpkı insanlara yaptıkları gibi sürtündüler ve özel bir ilgi gösterdiler.

Bulgularını Applied Animal Behavioral Science dergisinin son sayısında bildiren Dr. Snowden ve meslektaşları, çalışmaları için öncelikle karma kedileri kullandılar, bu nedenle kedilerin cinslerine göre müziği diğerlerinden daha fazla tercih edip etmediğini söyleyemiyorlar. Bununla birlikte, orta yaşlı kedilerin, kedilere özgü müziğe daha genç veya yaşlılara göre daha az tepkide bulunduğunu gözlemlediler.

Dr. Snowden, Huffington Post'a, araştırmanın iki ana nedeni olduğunu söyledi.

"Öncelikle, birçok evcil hayvan sahibi bize işteyken evcil hayvanları için radyoyu açık bıraktıklarını söyledi ve bunun bir değeri olup olmadığını merak ettik" dedi. "İkincisi, insanlar dışındaki türlerin müzikten keyif alabileceğini, ancak müziğin türlerin iletişim kurmak için kullandığı frekans aralığında ve normalde kullanacakları tempo ile olması gerektiğini öne süren bir teori geliştirdik."

Ayrıca Discovery News'e, araştırmacıların "kediler için müzik" projesinin barınakta yaşayan kedilere ve insanlara alışkın olanlara faydalı olacağına inandıklarını söyledi. “Kedilerin, sahiplerinden oldukça bağımsız olduğunu düşünüyoruz, ancak, insan tarafından yetiştirilen kedilerde ayrılık kaygısı vahşi kedilere oranla daha yüksek olduğunu gösteren bazı araştırmalar var” diye ekledi.

Ayrıca araştırmacılar, sizin ve kedinizin bazı melodileri kendiniz için duyabileceğiniz bir web sitesi kurdular. Müziği üç kategoriye ayırdılar: eğlenceli ve hızlı olarak tanımlanan kedicikler, kediniz için dinlendirici ve hoşa giden kedi baladları ve son olarak kedilere özgü sesler çıkaran melodiler.

Websiteyi ziyaret etmek ve kedinizle müzik dinlemek isterseniz, aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.musicforcats.com/

Kaynak: RedOrbit

07/05/2021

Keditörün Önerisi

Engelli Bir Kediyle Yaşam

10.05.2024

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...