Rus Kedilerine 'Yaptırım'

Rus Kedilerine 'Yaptırım'

Uluslararası Kedi Federasyonu (Fédération Internationale Féline - FIFe) Rusya'da yetiştirilmiş ya da Rusya'da yaşayan kişilere ait kedilere "yaptırım" getirdiğini duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin kendilerini "şoke ettiğini ve dehşete düşürdüğünü" belirten kuruluş bu "zulme" hiçbir şey yapmadan seyirci kalamayacağını belirterek Rusya'da yetiştirilen kedilere "yaptırım" uygulayacağını açıkladı.

Uluslararası Kedi Federasyonu yaptığı açıklamada Rusya’nın askeri operasyonu işgal olarak nitelendirildi, Rusya saldırgan ilan edildi:

“FIFE Yönetim Kurulu, Rusya Federasyonu ordusunun Ukrayna Cumhuriyeti'ni işgal etmesi ve bir savaş başlatması karşısında şok ve dehşet içindedir. Çok sayıda masum insan öldü, çok daha fazlası yaralandı ve yüz binlerce Ukraynalı hayatlarını kurtarmak için evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu benzeri görülmemiş saldırganlık eyleminin neden olduğu yıkıma ve kaosa hepimiz tanık olabiliriz.”

FIFE’nin aldığı kararlar;

Rusya'da yetiştirilen hiçbir kedi, hangi kuruluş tarafından yayınlanırsa yayınlansın, Rusya dışında herhangi bir FIFE soy kütüğüne kaydedilemez.

Rusya'da yaşayan katılımcılara ait hiçbir kedi, bu katılımcıların hangi organizasyona üye olduklarına bakılmaksızın, Rusya dışındaki hiçbir FIFE fuarına alınamaz.

FIFE ayrıca, Ukrayna'daki kedi yetiştiricilerine maddi destek vereceklerini de açıkladı. Yapılan açıklamada, "FIFE Kurulu ayrıca bütçesinin bir kısmını Ukrayna'da mevcut durumdan dolayı sıkıntı çeken kedi yetiştiricilerini ve kedi yetiştiricilerini desteklemek için ayırmaya karar verdi. Ukraynalı FIFE üyemize, Ukrayna Felinoloji Birliği (UFU) ve Ukrayna'ya komşu ülkelerdeki üyelerimize, bunun en iyi nasıl yapılabileceği konusunda danışacağız. Ukraynalı dostlarımız adına bu korkunç durumun daha uzun sürmeyeceğini umuyor ve onlara bolca cesaret ve iyi şanslar diliyoruz!" denildi.

Federasyon aldığı kararın 31 Mayıs'a dek geçerli olacağını, bu tarihten sonra kararın gözden geçirileceğini bildirdi.

03/03/2022

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Alemi

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kedi Nanesi Dosyası

20.09.2023

Evlerini bir kediyle paylaşan pek çok kişi için tüylü dostlarının mutlu olduğunu görmek ...

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

KORKULU RÜYA YIKANMAK!

06.08.2023

İstisnalar haricinde kedicikler yıkanmayı pek sevmezler. Açtıkları bir musluk karşısında ...