Şefkatli Kediler - Ferhan Yüksel

Şefkatli Kediler - Ferhan Yüksel

Şöyle bir bakın etrafınıza, iri yarı, büyükçe kim varsa onun kalbi de kocamandır. Herkesi bağrına basar, kalpten sever, şefkatli, dayanıklı, sabit ve güvenilir varlıklardır.

Evrenin dili her bir organizmada farklı çözülür. Aynı babanın dölleri, aynı batının karındaşları olsalar da, canlı cansız her varlık farklı özelliklerle doğar.

Beş element evrenin ruhsal ve fiziksel ruhudur.

Bunlar; eter, hava, ateş, su ve topraktır. Bu elementler görünenin ötesindeki enerjetik boyutları nedeni ile ruhsal hiyerarşiyi yapılandırırlar. Fiziksel boyutta eter ve hava elementleri hareket enerjisini (vata dosha) meydana getirirler. Ateş ve su elementleri dönüştüren, değiştiren enerjidir. (pitta dosha) Su ve toprak elementleri ise birlikte anabolik bir kuvvet yaratırlar ve yapılandıran enerjiyi meydana getirirler (kapha dosha).

Kedici dergisinin bu yazısında, ayurvedada kapha dosha diye adlandırılan, besleyip büyüten, sabit ve durağan niteliklere sahip kedilerden bahsedeceğiz.

Şefkatli Kediler

Şöyle bir bakın etrafınıza, iri yarı, büyükçe kim varsa onun kalbi de kocamandır. Herkesi bağrına basar, kalpten sever, şefkatli, dayanıklı, sabit ve güvenilir varlıklardır.

Annesini kaybeden yavru köpekleri ya da diğer hayvan yavrularını sütleri ile besleyen kedilerdir. Size ve ev halkına munis davranan, ne yaparsanız yapın sinirlenmeyen kediler kapha doshalardır.

Tıpkı toprak ana gibi..

Kapha doshanın (kafa doşa diye okunur) element birleşimi su ve topraktır. Doğası gereği su elementi topraktaki mineraller ile kimyasal tepkimeye girerek her birine farklı kimlik kazandırır, toprağı kabartıp bereketli yapar, genişleyen ve büyüyen toprak nüfuz ettiği her şeyi yapılandırmaya devam eder.

Bazı insanlar ve hayvanlar da bedenlerinde su ve toprak unsurlarını, ateş ve hava elementlerinden daha çok barındırırlar.

Güzeldir, caziptir kapha doshalar, bakmaktan keyif alırsınız

Kedilerinizde şu özellikler varsa, o bir şefkatli kedidir;

-Genellikle akça pakça, iri yarı kedilerdir.
-Kemikleri ve eklemleri sağlamdır.
-Bedenleri yumuşak ve yağlıdır.
-Hantal ama dayanıklıdırlar.
-Patileri güçlüdür, tombuldur, tırnakları pembe, tüyleri fazla ve kabarıktır.
-Dişleri eşit büyüklükte, muntazam ve bembeyazdır.
-Gözleri çok güzeldir; bakışları hülyalı ve nemlidir, içinizi ısıtır.
-Sesleri çok melodiktir, dinlemekten keyif alırsınız.
-Yiyecek vermenizi sakin, sessiz ve kararlı beklerler. Genellikle günde 1 öğün yemek ile yetinirler. Açlığa ve susuzluğa tahammüllüdürler.
-Sakin ve toleransları yüksek varlıklardır.
-Çok iyi hafızaları vardır; asla unutmadıkları için bazen kinci davranabilirler.
-Ciddi kedilerdir kapha kediler, hep aynı davranışı göstererek monoton yaşarlar.
-Çok uyurlar, endişeli ve paranoyak değillerdir, kolay sinirlenmezler.
-Utangaç kedilerdir, misafir geldiğinde ortadan kaybolurlar.

Beslenme ve Bakımları

Şefkatli, iyi huylu kedinizin beslenmesine havalı kedilerden ve ateşli kedilerden daha fazla özen göstermelisiniz; kediniz obeziteye yatkındır. Tam anlamı ile su bile içse yarar; çünkü su ve toprak elementi bedeninde daha yoğun olduğu için içtiği az su bile yağ dokusunda yağ depolamasına neden olabilir. Zaten hareketsiz olduğu için de -az yediği halde- kilo alır.

Kedinizi yağlı ve sulu yiyeceklerden, süt ve süt ürünlerinden uzak tutun; özellikle yaşı ilerlemişse kırmızı et ve sakatatlar da ona faydadan çok zarar verecektir. Yiyeceklerin ve suyunun soğuk olmamasına dikkat edin.

Balık, tavuk ve hindi içeren mamalar verebilirsiniz; ama kediniz için en ideal olan hazır kuru mamalardır. Hem uzun tüylerinin dökülmesini önler, hem de su içermediği için gereksiz kilo almalarına engel olur.

Genellikle sağlıklı kedilerdir, sorunları en çok oto immün hastalıklardan kaynaklanır. Ciğerleri hassastır, nefes problemleri yaşarlar, bunların dışında tümörleşmeler ve aşırı kilolar sorun yaratır.

Ayurvedaya göre, gündüz saatlerinde fazla uyumasına izin vermezseniz kilolarını kontrol edebilirsiniz.

Sevgili dostlarınızla birlikte sağlıklı ve huzurlu kalın..

18/01/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Neden Kusar?

28.04.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...