Dr. Tarkan Özçetin’den Çarpıcı Açıklama: Kedilerden Kist Bulaşır Mı?

Dr. Tarkan Özçetin’den Çarpıcı Açıklama: Kedilerden Kist Bulaşır Mı?

Tenyalar hayvanlardan insanlara geçen parazitler içinde en bilinen ve sonuçları itibarı ile en çok korunulması gereken parazit türüdür. Halk arasında “KİST” olarak bilinen ve Kistik Ekinokokkoz, Echinococcus granulosus Enfeksiyonu, Hidatik Kist Hastalığı, Kist Hidatik ve Hidatidoz olarak da adlandırılan hastalık ülkemizde oldukça yaygındır. 1990-2007 yıllarını kapsayan bir çalışmada 17 yılık süre içinde 52 bin 124 hastanın adı geçen hastalıktan ameliyat edildiği bildirilmiştir. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre yapılan çalışmada kayıt altına alınmamış verilerin de olabileceği düşünüldüğünde rakam oldukça korkutucudur.

Hastalık köpekler ve köpekgiller familyasından canlıların bağırsaklarında yaşayan Tenyanın larvalarının, insanlarda çoğunlukla karaciğer olmak üzere akciğer, beyin ve göz gibi bir çok organa yerleşerek kendini gösterir. Hastalıkta asıl ara konak koyun olmakla beraber keçi, sığır, domuz gibi hayvanlar da aynı görevi görmektedir. Bu hayvanların etlerini ve sakatatlarını yiyen köpekgiller ailesi üyelerinin vücutlarında erişkin hale gelen tenyaların yumurtaları insanlar tarafından ağız yolu ile alınınca hastalık ortaya çıkar. Echinococcus granulosus ve Echinococcus multilocularis isimli iki etken bu enfeksiyonun oluşumundan sorumludur.

Sanılanın aksine kedilerin adı geçen hastalık için sorumluluğu yok denecek azdır ! Kedilerde hastalık yapan 2 tenya etkeninden Dipylidium caninum’un insanlara bulaşabilmesi için kedinin vücudundaki enfekte pirenin ağız yolu ile yutulması gerekir ki bu oldukça zor bir olasılıktır. Rapor edilen nadir vakaların çoğunluğunun bebek veya çocuk olması bu durumu desteklemektedir. Diğer etken Taenia taeniaeformis ile bulaşma ise dünya üzerinde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda rapor edilmiştir. Her iki etkenin de oluşturduğu hastalık insanlarda karın ağrısı, ishal ve anal bölgede kaşıntı gibi basit belirtiler gösterir.

Kaynak:  https://cathospital.com.tr/

27/03/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

14.07.2022

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...