Araştırma: Kediler İnsanlarla Bağ Kurabiliyor

Araştırma: Kediler İnsanlarla Bağ Kurabiliyor

Kedicilerin zaten bildikleri bu gerçek, bilimsel bir çalışma ile de kanıtlandı. Toplumda yaygın kanı olarak; "köpekler insanın en sadık arkadaşıdır" diye bilinir. Buna karşın kedilerin dostlukları ve hayatımızda oynadıkları rolleri, görmezden gelinir.

Ancak Oregon Eyalet Üniversitesindeki araştırmacıların, Current Biology dergisinde yayınlanan 2019 tarihli bir araştırmasına göre, kedilerin çocuklar ve köpekler gibi onları yetiştiren insanlara benzer bir bağ kurduğunu gösteriyor.

Oregon State Üniversitesi'nden çalışmaların baş yazarı Kristyn Vitale araştırmayla alakalı olarak; "Bağlanma biyolojik bir davranıştır. Çalışmamız, kedilerin bir insana bağımlı bir durumda yaşadığında, bu bağlanma davranışının esnek olduğunu ve kedilerin çoğunun insanları rahatlık kaynağı olarak kullandığını gösteriyor." dedi.

Araştırma için yavru kediler ve kedilerin bağlanma davranışlarını incelemek için bebekler ve köpekler üzerinde yapılan bir teste benzer bir "güvenli temel testine" katılmalarını sağladılar. Hayvanların sahiplerine güvenli mi yoksa güvensiz bir şekilde mi bağlanmış olduğunu belirlemek için incelediler. Araştırmacılar; 70 yavru kedinin% 64,3'ünün güvenli bir şekilde bağlandığı ve% 35,7'sinin güvensiz bir şekilde bağlandığını bulundu. Test ettikleri 38 yetişkin kedi için, sonuçlar ise, % 65,8 güvenli bir şekilde bağlanmış ve% 34,2'si güvenli olmayan şekilde bağlandığını gözlemlediler.

Bu araştırma, yavru kedileriyle güçlü bir bağ kuran evcil hayvan sahipleri için heyecan verici bir haber. Uzun zamandır tüm kedilerin bu şekilde davrandığına dair önyargılı bir düşünce tarzı vardı. Ancak kedilerin çoğu, sahibini bir güven kaynağı olarak görüyor. Kediniz, stres altındayken kendinizi güvende hissetmeniz için size güveniyor.

Pandemi günlerinde, stresli olduklarında güvende kalmak ve aklı başında tutmak için kediler insanları, insanlar ise kedileri dengede tutuyor. İnsanın en iyi arkadaşının kediler olduğunun işareti bu değilse nedir?

02/10/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Kan Grubu

25.04.2023

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi A, B, AB, ...

Kediler Alemi

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...