Annelerinden Erken Ayrılan Kediler Strese Giriyor

Annelerinden Erken Ayrılan Kediler Strese Giriyor

Kediniz kum kabını kullanmayı reddediyor ya da yüksek sesle miyavlayıp koltukları mı tırmalıyor? Kedilerde görülen tüm bu davranış bozukluklarına neden olabilecek temel neden bilim insanları tarafından araştırıldı.

Bir yavru kedinin annesinden ayrılması için ideal dönem 8 haftalık olduğu zamandır. Anne sütü yavru kedinin gelişimi için hayati önem taşıyan besinlerin yanı sıra, onu ilk haftalarda bulaşıcı hastalıklardan koruyacak olan antikorları da barındırır. Bu nedenle yavruları anneden erken ayırmak, onların pek çok sağlık sorununa karşı savunmasız kalmalarına yol açar. Hem fiziksel hem de duygusal anlamda savunmasız kalan kedilerde ilerleyen yaşlarda pek çok sağlık sorunu görülebilir.

Hollanda Kedi Davranışı Danışma Bürosu, yeterli anne sütü emmeyen kedilerde davranış ve sağlık sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Büro, yıllardır hayvan ve davranış bilimleri eğitimi alan öğrencilerin araştırmalarına önderlik ediyor. Yapılan bu araştırmalarda kedi yavruları, gruplar halinde ayrı ayrı inceleniyor. Buna göre, kedi yavruları anneden ne kadar erken ayrılırsa o denli davranış sorunu yaşıyor. Araştırmalara göre kedilerin yüzde 94’ü sorunlu davranışlara sahip. Yüksek sesle miyavlama, koltukları tırmalama bunun ilk akla gelen örnekleri. Anneden erken ayrılma sonucu ortaya çıkan hastalıklar da grip, hapşırma, obezite ve cilt sorunları olarak sıralanıyor.

Hollanda Kedi Davranışı Danışma Bürosu’ndan yetkililere göre kedilerdeki bu sağlık sorunlarının temeli ‘stres’ Hayatlarının erken döneminde barınağa bırakılan ya da sokakta kalan kediler kaygı bozukluğu nedeniyle birçok sorunla baş etmek zorunda kalıyor. Hollanda’da bu konuyla ilgili yasal düzenleme yapılması için meclise öneride bulunuldu. Davranış uzmanlarına göre kediler 16 haftadan önce anneden ayrılmamalı.

15/09/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Pika Sendromu

12.01.2023

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

31.01.2023

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

27.09.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...