Zekasıyla Kendisine Hayran Bırakan Dünyanın En Akıllı 11 Kedi Türü

Zekasıyla Kendisine Hayran Bırakan Dünyanın En Akıllı 11 Kedi Türü

Kediler, oyuncu ve sevimli olmalarıyla bilinen canlılardır. Aynı zamanda türlü türlü yaramazlıklarıyla bilinen kedilerin zeka oranı arttıkça yaramazlık oranının da arttığı biliniyor :) Yine de tüm yaramazlıklarına rağmen kedilerle yaşamak mükemmeldir. Öyleyse zekalarıyla kendisine hayran bırakan 11 kedi türünü beraber inceleyelim!

Van Kedisi

İki gözünün farklı renkte olmasıyla dikkat çeken Van kedileri, aynı zamanda ülkemizin değerli hazinelerinden biri. Meraklı ve sevecen olan bu kedi türü, suyu sever ve hatta yüzebilir. Van yöresinde “Pişik” diye de bilinen bu kediler, sahibiyle iletişim kurmakta oldukça başarılıdır. Örneğin sabah uyandığında miyavlayarak sahibini uyandırır, yemek yemek istediğinde kapıya yönelip ses çıkarabilir… İnsanlarla uyumlu yaşaması itibarıyla akıllı kedi türleri arasında gösterilir.

Balinese cinsi kedi

Kökeni Siyam kedilerine dayanan Balinese cinsi kediler, yaptığınız her hareketi takip etmeleriyle bilinirler. Yüzleri ve kulaklarındaki siyah tüylerin arasında ışıl ışıl parlayan mavi gözleriyle güzelliklerine hayran bırakan Balinese kedileri; sürekli hareket halinde olmayı sever. Yeni gördüğü insanları gördüğünde ya da ilgi istediğinde miyavlarlar. Oldukça vahşi ve akıllı olan Balinese kedileri, oyun oynamayı sevdikleri için çocuklarla da iyi anlaşırlar.

Birman kedisi

Görünüşü itibarıyla Balinese’yi hatırlatsa da bu kediler onlardan ayrılır. Birman kedilerinin kökeni Myanmar bölgesine dayanır. Miyavlamayı seven, araştırmacı, meraklı ve akıllı olan Birman kedileri, enerjisiyle eve neşe katan kedi türleri arasında gösterilir. Her ne kadar oyuncu olsalar da kolay eğitilebilir oldukları için bu kedi cinsiyle de bir uyum yakalayabilirsiniz. Aşırı ilgiden hoşlanmazlar. Yemek yemekten büyük zevk aldıkları için zaman zaman kilo sorunu yaşayabilirler.

Bengal kedisi

Kökeni Asya’ya dayanan Bengal cinsi kediler, vahşi, oyuncu ve yaramaz olmalarıyla bilinirler. Özellikle yemekten sonra oyun oynamayı seven bu kediler, sıcakkanlı ve meraklı olmalarıyla da bilinirler. İlgiye aç diyebileceğimiz Bengal cinsi kediler, ilgi gösterilmeyen zamanları akıllarında tutabilirler. Hatta bir zaman sonra bunun için depresyona bile girebilen bu kediler, yine akıllı kedi türleri arasında gösterilen bir cins. Ayrıca Bengal cinsi kediler, Leopar desenine sahip olmalarıyla da dikkat çekiyorlar.

Korat kedisi

Kökeni Tayland’a dayanan Korat kedileri, diğer kedilere nazaran tüysüz olması sebebiyle tercih edilebiliyor. “Kediler nankördür” algısını yıkan ve sadıklığıyla bilinen bu kucak kedileri, uzun süre yalnız bırakılmayı sevmezler. Bu yüzden Korat kedisini evde başka evcil hayvanlarla birlikte tutmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca oyun oynamaktan da keyif alırlar.

American Shorthair

Kökeni İngiltere’ye dayanan American shorthair cinsi kediler de akıllı kedi türleri arasında gösteriliyor. Gümüş, duman, kahverengi gibi pek çok farklı renklerde görülebilen American shorthair cinsi kedilerin masum görünümlerinin altında zeki bir avcı yatar.

Kuş ve fare gibi avları yakalamada oldukça başarılı olan bu kedileri özellikle pencere kenarlarında tutmamaya çalışın. Çünkü avını gördüğü anda atlayabilir ve bu yüzden hayatını kaybedebilir. Ayrıca oyun oynamaktan da zevk alan bu kediler, ilgi görmediklerinde yaramazlık yapabilirler. Kucak kedisi olarak nam salmışlardır. Duygusal yönleri çok gelişmiştir.

American Bobtail

Sahiplerine düşkün, uyumlu ve sessiz olmalarıyla bilinen bu kediler, aynı zamanda avcı genlere sahiptirler. Bu yüzden özellikle yakalama oyunlarını çok severler. Duyguları anlamakta becerikli olmaları yönüyle sahiplerine huzur verirler. Az eğitimle bile pek çok şeyi öğrenebilen American Bobtail cinsi kedilerin kavrama yetenekleri kuvvetlidir. Bu yüzden bu kediler de akıllı kedi türleri arasında gösterilir.

Savannah cinsi kediler

Kulak yapıları itibarıyla dikkat çeken bu kediler, son derece özgürlükçüdür. Avcı, hareketli ve vahşi bir tür olduğu için insanlarla yaşamaya alışması zor olabilir. Evde uzun süre kalamayan Savannah kedileri yine de insanlara bağlanma problemi yaşamazlar. İlgiden hoşlanır ve oyun oynamayı severler. Ayrıca suyla oynamak da onlar için büyük zevk kaynağıdır. Ayrıca tıpkı Bengal cinsi gibi leopar desenine sahiptirler.

Habeş (Abyssinian) kedisi


Kulaklarının büyük olmasıyla tanınan Habeş kedileri, son derece hareketlidirler. Bu yüzden oyun oynamayı seven bu sevimli dostumuz, çocuklarla eğlenceli vakit geçirebilirler. Özellikle kuşları izlemeyi sevdikleri için pencere önünde durmayı severler. Ayrıca bu kedinin de avcılıktan hoşlandığını ve oldukça zeki bir tür olduğunu ekleyelim. Abyssinian cinsi kedilerin size ve evinize daha kolay alışması için onu yavruyken sahiplenmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Bu sayede size ve ev ortamınıza daha kolay bağlanabilirler.

Tekir cinsi kediler

Türkiye’de en çok görülen kedi cinslerinden biri olan Tekir cinsi kedilerin kökeni Anadolu’ya dayanır. Neredeyse her renk ve desene sahip olan Tekir kediler, avcılık konusunda gelişmiştir. Koku alma ve iz sürme konusunda başarılı olan Tekir kediler, yorulsalar bile oyun oynamaya hayır diyemezler. Günde 16 saat uyurlar. Bu kedileri genelde sokaklarda görsek de ev ortamına da kolay uyum sağlayabilirler. Özellikle sahiplerini benimsediklerinde ondan ayrılmak istemezler. Ara sıra dışarı çıkmak isterler ama bu onların evi sevmediğini göstermez.

Siyam kedileri

Kökeni Tayland’a (eski adıyla Siyam) dayanan Siyam kedileri, sosyal olarak hareketlidirler. Konuşmayı, oyun oynamayı severler. Cana yakın özellikleriyle öne çıkan Siyam kedileri aynı zamanda çok zeki olmalarıyla tanınır. Sahiplerini korurlar ve oldukça duygusallardır. Sahiplerinin karakterlerini taklit eden bu kediler, aynı zamanda stresli ortamlardan da olumsuz etkilenebilirler.

Kaynak: Listelist

Keditörün Önerisi

Bu Mama Bozuk Mu?

18.11.2021

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Hapşırır?

10.01.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER