Kedi Dostu Klinik Nedir? - Seda Tuncel

Kedi Dostu Klinik Nedir? - Seda Tuncel

Kediler, tek başına avlanırlar. İnsanlarla olan birlikteliklerini barışçıl bir şekilde sürdürürken vahşi atalarından kalan bu davranışı hala bir miras olarak taşırlar. Tek başına avlanmalarının yanı sıra hayatta kalmak için verdikleri mücadelede de bireyseldir ve her zaman olası tehlikelere karşı kendilerini koruma ihtiyacı hissederler.

Tahmin edilebileceği gibi veteriner hekim ziyaretleri esnasında yaşanılan tecrübelerin bir çoğunda kediler kendilerini korumak zorunda hissettikleri bir çok an yaşarlar. Bu anlar kedilerin refahlarını kısa ve uzun vadede olumsuz yönde etkileyebilir. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için alınacak bazı önlemler mevcut. Bunlar; kedilerin evde taşıma çantalarına girdikleri andan itibaren başlayan ve yolculuk, muayene ve hospitalizasyon süreçlerinde de sürdürülmesi gereken bir dizi tedbiri kapsamaktadır. Bu tedbirlerde esas amaç onların sağlığını gözeterek refahını korumaktır. Tedbirleri oluştururken kedilerin davranışlarını doğru yorumlamak ve stres karşısında verdikleri yanıtı değerlendirirken konuya onların bakış açısından bakmak gerekir. Kısacası kedi gibi düşünmekten bahsediyorum..

Öncelikle onlarda stres oluşturan durumları ortaya koymak, duygularını ve davranış modellerini belirlemek gerekir. Muayene ve hospitalizasyonun yapıldığı ortamın çevre şartlarını da yine onların refahını gözeterek oluşturmak çok önemlidir. İşte bu yaklaşım ‘’Kedi dostu yaklaşım’’, bu ilkeleri benimsemiş sağlık kurumları da ‘’Kedi dostu klinik’’ olarak adlandırılmaktadır. Tabi ki de bu yaklaşıma gönül vermek her kurumu kedi dostu bir klinik yapmıyor, maalesef. Bu yaklaşımın esasları ISFM (International Society of Feline Medicine) Türkçe adıyla Uluslararası Feline (Kedi) Tıp Derneği tarafından belirlenmiş ve aynı dernek tarafından 2012 yılında Cat Friendly Clinic (Kedi Dostu Klinik) adıyla dünya çapında bir akreditasyon programı oluşturulmuştur. Bu uyum programında kedi dostu klinik ünvanına sahip olmak isteyen kurumlar için bronz, gümüş ve altın seviyelerinde standartlar belirlenmiştir ve her bir standart için farklı gereklilikler getirilmiştir.

Programda yerine getirilmesi talep edilen sayısız koşul mevcut. Her bir talebi tek tek bu yazıda ele almak mümkün değil fakat konu başlıklarını sıralamak gerekirse personel eğitimi, klinik yönetimi, klinik içerisindeki kedilere yaklaşım tarzı, hasta sahipleriyle iletişim, bekleme odası, resepsiyon alanı, muayene odası, klinikte tutulan kayıtlar, hospitalizasyon imkanları, operasyon salonu, anestezi imkanları, operasyon ekipmanları, dental uygulamalar, görüntüleme imkanları, laboratuvar ekipmanları ve kullanılan ilaçlar ana başlıklıkları altında geniş bir değerlendirme mevcut. Detaylar içerisinde bir kedinin hospitalizasyon esnasında kalacağı odanın santimetre karesi bile standardize edilmiş durumda. Eğer sağlık kurumunuz akredite olmayı başarmışsa, dernek tarafından her an olası bir denetlemeye de hazır olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla yalnızca programa dahil olmanız yeterli değil, hizmetlerinizin sürekliliğini sağlamanız çok önemli.

Ülkemizde kedi dostu yaklaşımda altın standardı sağlayan ilk ve tek kurum ise Cat Hospital Başhekimi Dr. Tarkan ÖZÇETİN liderliğindeki Cat Hospital ailesine ve ailenin Kedi Sözcüsü olan Veteriner Hekim Süleyman SERİNGEN’e teşekkür eder, kedi dostu yaklaşımı ilke edinen sağlık kuruluşlarının artmasını dilerim. 

26/05/2023

Keditörün Önerisi

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

Kediler Alemi

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

5 Tekir Kedi Türü

21.10.2022

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

19.04.2022

Tüysüz kediler arasında en bilinenin Firavun kedisi olarak da ...

Saray Kedisi ‘Mülayim’

15.06.2022

Osmanlı saray yaşamında hayvanlar da sarayın bir parçası olarak görülüyordu. Sarayda ...