Hamsterlar

Hamsterlar

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük kulakları, şişkin gözleri, tombul yapısı ile ilgiyi üzerine çekmektedir. Hamsterlar hakkında bunları biliyor muydunuz?

Hamsterlar birbirlerinden farklı renk, boy, kilo özelliklerine sahip olabilirler. Karakter olarak birbirlerinden farklılık gösterseler de, genel özellikleri aynıdır. Hamsterler, 7 cins ve 24 farklı türü olan Cricetinae ailesine ait kemirgenlerdir.

Genellikle hamsterların; küçük küt kuyrukları, büyük kulakları, şişkin gözleri, tombul bir yapısı ve küçük, şişman bacakları vardır. Tüy renkleri siyah, sarı, beyaz veya farklı renklerin bir araya gelip oluşturduğu desenlere sahip olabilirler.

Hamsterlar fare midir?

Hamsterlar, insanlar tarafından fareye benzetilirler. Ancak hamsterlar fare değil, başlı başına bir türdür. 1930'lu yıllarda ilk olarak Hebrew Üniversitesinde araştırmalara konu olmuş ve bu günkü Suriye sınırları içerisinde ilk olarak tanınmıştır.

Hamsterların genel özellikleri;

Hamsterlar kısa veya uzun tüylü olabilirler.
Hamsterların derileri vücuduna yapışık şekilde değildir.
Hamsterların kuyruk ucu küt bir şekildedir.
Hamsterların ön ayaklarda 4, arka ayaklarında 5 parmak bulunur.
Son derece meraklı hayvanlardır.
Dayanıklılardır, çabuk hasta olmazlar.
İyi birer kemirgenlerdir. Keskin ön dişleri hayatları boyunca büyür.

Hamsterların en sevdiği yiyecekler;

İyi bir kemirgen olan hamsterlar buğday, mısır, arpa, yulaf ve keçiboynuzu gibi kuru gıdalardan hoşlanır. Muz, elma, havuç, brokoli sevdikleri meyve ve sebzeler arasındadır.

Hamster Bakımı

Hamsterlar ürkek hayvanlardır. Onlarla iletişim kurmanız ve onu güvende hissettirmeniz oldukça zaman alır. Hamsterların soğuk veya çok sıcak ortamlarda durmaları sağlıkları açısından tehlike yaratmaktadır.
Hamsterlar; kafes, suluk ve mama dışında bir takım bakım malzemelerine ihtiyaç duyarlar. Hamsterların yattıkları yer yumuşak olmalıdır. Onlara özel satılan yumuşak yataklar mevcuttur. Tuvaletleri için satılan kemirgen kumlardan temin etmeniz hijyen açısından önemli bir faktördür.
Enerjisi çok olan, hareketli hamsterlar koşu çarkında zaman geçirmeyi severler. Onların kafeslerine bu çarktan muhakkak eklemelisiniz.
Hamsterlar kemirgen canlılar olduğundan tahta ev tercih etmemelisiniz. Plastik veya ahşap ev onlar için idealdir.

03/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Taptaze Su Ve Kediler!

15.06.2023

Kediler için taze su önemlidir. Bu durumda su şelalesi ya da su pınarı iyi bir fikir olabilir. ...