Araştırma: Kedilerin beyinleri 10 bin yılda küçüldü

Araştırma: Kedilerin beyinleri 10 bin yılda küçüldü

Evcilleştirmenin memeliler üzerindeki etkilerini daha fazla aydınlatan bir araştırmaya göre 10 bin yıl önce insanların evcil hayvanlar olarak bakımlarını üstlenmeye başlamasından bu yana kedilerin beyni önemli ölçüde küçüldü. Yapılan araştırma, bilim dünyasında büyük ses getirdi.

Viyana Üniversitesi'nden Raffaela Lesch dahil bir grup araştırmacı, Royal Society Open Science dergisinde yeni bir makale yayımlayarak, çeşitli kedi türlerinde kraniyal kapasiteyi nasıl ölçtüklerini ve karşılaştırdıklarını anlatıyor.

Önceki araştırmalar, hayvanların insanlar tarafından evcilleştirilmesinin genellikle beyin boyutunda bir azalmaya yol açtığını gösterdi. Bugüne kadar bu durum köpeklerde, koyunlarda ve tavşanlarda görülüyordu. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, yaklaşık 10 bin yıl önce evcilleştirilen ev kedileri için de aynı şeyin doğru olup olmadığını görmek istedi.

Kafatasını ölçtüler

Araştırmacılar, evcilleştirilmiş hayvanlarda beyin boyutundaki küçülmeyi ölçmek için yapılan araştırmaların çoğunun eski olduğunu düşündü. Bu nedenle sıfırdan başlamayı seçtiler.

Çalışmada, çok sayıda evcil kedinin ortalama boyutunu görmek için kafatası kapasitesini ölçtüler. Daha sonra, modern ev kedilerinin ataları olarak gösterilen vahşi Afrika kedilerini analiz ettiler. Evcil kedilerin beyinlerinin atalarından çok daha küçük olduğunu buldular.

Kedilerin beyni tehditlerin azalmasıyla küçüldü

Araştırmacılar, beyin büyüklüğündeki azalmanın evcilleştirmeyle alakalı olduğunu göstermek için, çok sayıda Avrupa yaban kedisinin ve çok sayıda melezin kafatası kapasitesini de ölçtü. Bu tür kedilerin beyin büyüklükleri genellikle evcilleştirilmiş ev kedileri ile Afrika yaban kedilerinin beyin büyüklükleri arasındaydı.

Önceki araştırmalarda, evcilleştirilmiş hayvanlarda beyin boyutunun azalmasının nedeni olarak tehditleri algılama ve tehditlere yanıt vermede görevli nöral krest beyin hücrelerinin azalması gösterilmişti. Evcil hayvanlar, vahşi hayvanlara göre çok daha az tehditle karşı karşıya. Bu da beyin boyutunun küçülmesine yol açıyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar ayrıca, çalıştıkları tüm kedilerde damak boyutunu da ölçütü. Ancak gruplar arasında büyük bir fark bulamadılar. Önceki araştırmalar, kediler evcilleştirildikçe ve daha sonra daha az tehditle karşı karşıya kaldıkça, burunlarının daha kısa olduğunu ileri sürmüştü. Ama durum öyle görünmüyor.

20/05/2024

Keditörün Önerisi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Kediler Alemi

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

01.08.2023

Kedicikler genellikle miskin miskin yatmaları ve tembellikleri ile nam salmışlardır. Köpeklere ...