Kediler Dikkat Çekmek İçin Neler Yapar?

Kediler Dikkat Çekmek İçin Neler Yapar?

Kedilerde davranış problemi gibi görünen şey, bazen tamamen normal bir davranış olabilir. Ancak kediler bazen kedicilerin dikkatini çekmek için bir takım davranışlarda bulunabilirler. Kediler dikkat çekmek için neler yapar?

Geceleri Miyavlama

Aşırı miyavlamaya neden olabilecek diğer tıbbi bozukluklar arasında hipertiroidizm, kanser, nörolojik hastalık ve ağrı bulunur. Tüm bu durumlar için veteriner müdahalesi ve tedavisi gereklidir. Ancak kedinizin geceleri miyavlaması her zaman bir sağlık sorununa işaret etmez. Kediler bazen dikkat çekmek içinde yüksek sesler çıkarabilir. Özellikle geceleri avlanma güdüleri nedeni ile bu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Fazladan Yiyecek İsteme

Karnı tok olmasına rağmen dikkatinizi çekmek için fazladan mama veya ödül isteyebilir. Verip vermemek sizin elinizde, ancak kedinizin kilo kontrolünü korumalısınız. Kilosuna uygun olarak gördüğünüz ve yeteri miktarda olacak şekilde onu ödüllendirebilirsiniz. Bu ödüller kedinizin günlük kalorisinin yüzde 10'undan fazlasını oluşturmamalıdır.

Isırma veya Tırmalama

Kediler sık sık ilgiye ihtiyaç duyarlar ve otururken birden kolunuzu tırmalar ısırır veya yürümeye çalışırken bacaklarınıza bir anda dolanabilir. Onunla yeterince ilgilenmeye özen göstermelisiniz. Bu ısırık ve tırmalamalar oyuna davet olabilir. Bütün gün evde olan evcil dostunuza zaman ayırarak onun enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle aranızdaki bağ da kuvvetlenecektir.

Eşyaları Devirme

Kediler, herhangi bir küçük nesnenin, yani potansiyel bir avın ne olduğunu anlamak için patileriyle dokunarak, itekleyerek ve izleyerek gözlemlemeyi severler. Evinizde oynamak için eğlenceli bir şey bulduklarında sıkılıp bir sonrakine geçene kadar buna devam edeceklerdir. Bu nesne onlar için su dolu bir bardak yada masanın üstünde duran bir vazo olabilir. Kediler bunu sıkıldıkları için yapıyor olabilir ancak bir diğer sebep de sizin dikkatinizi çekmek. Kedilerin gürültü yaptığı nesneler, bir kedicinin dikkatini çeker ve onu harekete geçirir.

18/11/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Damdaki Kedi - Müjde Dural

29.12.2022

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...

Kediler Alemi

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Kedi Nanesi Dosyası

20.09.2023

Evlerini bir kediyle paylaşan pek çok kişi için tüylü dostlarının mutlu olduğunu görmek ...

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...