Kedinizle Oyun Oynamanın Faydaları

Kedinizle Oyun Oynamanın Faydaları

Kediler oyun oynamaya bayılırlar. Onlar avcı canlılardır ve oyun vazgeçilmez tutkularıdır. Ancak kediler için oyun sadece bir eğlence değil, aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Beslenme kadar gerekli olan bir aktivitedir. Kedinizle daha çok oyun oynamanız için 5 geçerli sebebi sizler için derledik.

Sosyalleşme

Oyun özellikle de yavru kediler için sosyalleşme aracıdır. Yavrular oyun aracılığı ile hem diğer canlıları tanırlar hemde onlarla iletişim kurmayı öğrenirler. 4 aylık olana dek hiç oyun oynamamış yavru kedilerde korkaklık, çekingenlik gibi sorunlar ile karşılaşılma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca oyun yetişkin kedilerin de en önemli sosyalleşme araçlarından biridir. Yani kedinizle düzenli oyun oynamanız onun sosyalleşmesini sağlamak için vazgeçilmezdir.

Egzersiz

Dışarıda yaşayan kediler avlanma, korunma gibi gereksinimlerinden ötürü evde yaşayan kedilere göre daha hareketlidirler. Son yıllarda kedilerde obezite vakalarının sayısı hızla artıyor ve bunun altında yatan en büyük neden de hareketsizlik. Oyun oynamak onun egzersiz yapmasını sağlamak ve kilo almasını engellemek için son derece etkili bir yöntem.

Aranızdaki bağı kuvvetlendirmek

Kedinizle düzenli oyun oynamanız aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için çok faydalıdır. Beraber eğlenceli vakit geçirmek kedinizle aranızda güçlü bir bağ kuracaktır.

Beyni uyarma

Doğada kedilerin beyni neredeyse sürekli uyarım halindedir; çeşitli kokular alırlar, sesler duyarlar ve bu da beyinlerinin uyarılmasına neden olur. Evde yaşayan kediler ise bu uyarımlardan mahrum kalır ve bu beyin sağlıkları için iyi değildir. Kedinizle düzenli olarak oyun oynamanız beyninin uyarılmasına ve zihinsel açıdan daha sağlıklı olmasına yardım eder.

Mutluluk

Kedileri mutlu etmenin en etkili yolu oyun oynamak, keyifli vakit geçirmektir. Eğer kediniz depresif bir ruh halindeyse, mutsuzsa buna karşı yapabileceğiniz en etkili şey onunla oynamaktır. Ona bol vakit ayırıp ilgilenmekte onu mutlu edecektir.

27/06/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediler Alemi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...