Kedilerde Aşı Uygulamalarında Genel Kurallar - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Aşı Uygulamalarında Genel Kurallar - Dr. Tarkan Özçetin

Aşı dediğimiz o küçücük şişenin içindeki sıvıda Antijen vardır. Antijen yani zayıflatılmış hastalık etkeninin uygulanması ile vücudu hastalıklara karşı koruyan ve direncini arttıran Antikor üretilir. Bu şekilde tedavisi olmayan veya çok zor olan birçok hastalığa karşı bağışıklık oluşturulur. Aşıların bu hayat kurtaran özelliklerinin tartışmaya açık hiçbir yanı yoktur. Aksine söyleyenlerin de iyi niyetli olmaları düşünülemez...

Ancak bu olumlu etkinin oluşabilmesi için uyulması gerekli çok çok önemli kurallar vardır. Aksi takdirde aşılar fayda vermediği gibi zarar da verebilir.

Öncelikle aşılar uygun sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir. Biyolojik madde olan aşılar kolaylıkla bozulabilir. Aşının üretildiği fabrikadan, uygulandığı kliniğe olan yolculuğunda ve orada muhafaza edilme şartlarına kadar soğuk zincirinin kırılmaması gerekir. Aşı uygulanan kedi mutlaka ve mutlaka sağlıklı olmalıdır. Hasta ve zayıf bünyelere yapılan aşı fayda yerine zarar verecektir.

Aşı uygulaması uygun yaşlarda yapılmalıdır. 2 aylıktan küçük kedilere aşı kesinlikle uygulanmamalıdır (kuduz aşısı için bu süre 3 aydır).

1 kilogram altındaki ve bağışıklık sistemi zayıf miniklere aşı yapılmamalıdır. 1 haftadan kısa sürede antibiyotik, kortizon ve benzeri ilaçlar almış kedilere aşı yapılmamalıdır.

Aşılama öncesi ve sonrasında kediler yıkanmamalı ve sokağa çıkarılmamalıdır.

Aşılama sonrası kediler 3 güne kadar seyahat etmemeli ve yorucu aktivitelerden uzak tutulmalıdır.

Aşı uygulaması tek kullanımlık steril enjektör ile uygun bölgeye, asepsi antisepi kurallarına uygun olarak yapılmalıdır.

Uygulama öncesi buzdolabından çıkarılan aşının oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir.

Aşının en üst seviyede olumlu etki gösterebilmesi için “Aşı Takvimine” harfiyen uyulmalıdır. 21 gün öncesinden 2. tekrar kesinlikle yapılmamalıdır.

Aşılama öncesi kedimizin iç ve dış parazitlerinden tamamen arındırıldığından emin olunmalıdır.

Son olarak kedinize aşı yapacak veteriner hekim ve kliniğin yukarıdaki kuralları uygulayabilecek  bilgi birikimine ve donanıma sahip olduğundan emin olunmalıdır. Ne kadar ucuz olursa olsun “Klinisyen Veteriner Hekim” olmayan kişilere ve ruhsatsız yerlerde kedinize aşı yaptırmayın.

Sonuçta aşı sadece yapmış olmak için yapılmamalı, yaptırılmamalıdır...

Kedici sevgi ve saygılarımla..

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Kedilerde Kulak Bakımı

21.10.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kediler Alemi

5 Tekir Kedi Türü

21.10.2022

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...