Catwalk nedir? - Elif Demiröz

Catwalk nedir? - Elif Demiröz

Mankenlerin podyumda, sergiledikleri kıyafetlerin canlılığı, gösterişi ve görkemini artırmak için etkileyici yürüme şekillerine catwalk – kedi yürüyüşü- adı verilir. Amaç, vücudun ritmik ahengiyle, sergilenen giysilerin çok daha hareketli görünmesini sağlayabilmektir. Halk arasında, arka bacak ön bacağın önüne, ön bacak arkanın önüne, adımlar birbirini takip etmeli dense de, catwalk gerçekten de o kadar basit değil. İşte catwalk’un adım adım uygulaması.

1- Güvenli ve emin olunmalı. Rahat bir ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabı yüksek topuklu ise, ince topuklu ayakkabılarda kalın taban, kalın topuklu ayakkabılarda ise ince taban ya da sivri uç tercih edilmelidir. Ayakkabının ayaktan kazara çıkmasını engelleyebilmek için bantlı ayakkabılar da kullanılabilir veya ayak tabanı ile ayakkabı arasına sabitleyici yerleştirilebilir.

2- Bir süpermodel gibi durmayı öğrenin! Pek çok kadın, modeller gibi durmayı ve onlar gibi görünmeyi arzu eder. Bunu yapmak aslında çok da zor değil. Duruş egzersizleri yapmak, omuzları geriye almak ve kalçayı olabildiğince kasarak yürümeye çalışmak yeterli. Bu duruş, kambur durmanızı engellemesinin yanında, omuzlarınızın dik ve gövdenizin düzgün olmasını da sağlar.

3- Bir ayağınızda ayakkabı olmaksızın parmak ucunda yükselin. Diğer ayağınızda ise topuklu ayakkabınız olsun. Ayakkabınızın olmadığı ayağınızla dengede durmaya çalışın. En başta bunun için duvardan destek almayı unutmayın. Aksi takdirde düşmeler ve yaralanmalar söz konusu olabilir. Bu yürüyüş ve ayak ucunda durma egzersizi, sizi balerinlerin parmak ucu yürüyüşleri yaptıkları gibi bir görünüme sokacak. Ancak, dengede kalmanın o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

4-Bir ayağınızı tam olarak diğer ayağınızın önüne getirerek yürüyün. Parmak uçları adeta birbirine bakmalı. Ayak izleriniz, bir ip üzerinde yürüyormuşsunuz gibi düzgün bir çizgi halinde olmalı. Bunu zamanla hızlı bir şekilde yapmaya başladığınızda, vücudunuzun ahenkle hareket ettiğini de göreceksiniz.

5-Vücudunuzun destekli ve adımlarınızın dengeli olması için mutlaka ayaklar arasında uygun bir mesafe bırakılmalı. Aksi halde, kayıp düşmeler, denge kaybından kaynaklanan adım şaşırmalar söz konusu olacaktır. İki bacak arasındaki mesafe doğru şekilde ayarlanamazsa göze hiç de hoş görünmeyen bir yürüyüş ortaya çıkabilir.

Uyarılar: Bu yürüyüşe catwalk denme sebebi, bir kedinin arkadan yürüyüşünün ahengi ile aynı ahengi yakalamak için yapılıyor olmasından kaynaklanır. Ancak, kedilerin dört ayaklı oldukları ve yürüyüşlerinin içgüdüsel oldukları unutulmamalıdır. Öncelikle neden catwalk yürüyüşü yapmak istediğinizi kendinize sorun.

Uzun çalışma ve deneyim gerektiren bu yürüyüş, podyumlarda sergilenmek için idealdir. Günlük yaşamda bu şekilde yürümek, sakatlanmalara ve hatta komik görünmeye sebep olabilir.

05/03/2021

Keditörün Önerisi

Kediniz Mutlu Mu?

25.03.2023

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kediler Ağlar Mı?

08.06.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kediler Alemi

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kedilerde Ateş

08.06.2023

Bir kedinin bakımını üstlenmek, onunla her anlamda yakından ilgilenmeyi de beraberinde ...

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

14.12.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...