Daha Mutlu Klinik Muayenesi İçin Evde Yapılması Gerekenler - Cansu Çomak

Daha Mutlu Klinik Muayenesi İçin Evde Yapılması Gerekenler - Cansu Çomak

Ailenize yeni bir yavru kedi eklediniz! Ailenizin bu yeni üyesinin sizi baştan çıkartacak inanılmaz ve eşsiz karakteristik özellikleriyle aslında ne kadar sevgi dolu ve şefkatli bir hayvan olduğunu göreceksiniz. Onun, evinizin kurallarını öğrenmesine ve daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olmak artık sizin sorumluluğunuzda.

Birçok insan evlerini bir kedi yavrusu ile paylaşmaya başladığında kedilerine, temiz su, sürekli mama ve kum kabı sağladıklarında, kedilerinin tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünebilirler. Unutulmamalıdır ki yavru kedinizin duygusal ve davranış ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamanız da en az mama ve su kadar önemlidir.

Her ne kadar köpeklerin günlük yaşamlarındaki gibi dışarıda dolaşma, başka kokular , başka yollar ve bunun gibi zihinlerini zorlayan durumları yaşamasalar da, kedilerin hala evcil yaşamın karmaşıklığı konusunda bilgi edinmeleri gerekir. Sosyalleşme sürecinde yavru kediler yaşamlarına girecek hayvanlarla ve insanlarla nasıl ilişki kurabileceklerini öğrenmelidirler. Evcil yaşamın onlara sunduğu işaretler, sesler ve deneyimlere küçük yaşta alışmalıdırlar. Ancak, dikkat edilmesi gereken nokta her yeni deneyim sakin ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır ve kediniz kendisini güvende hissetmelidir.

Kedinizle olan bütün etkileşimler pozitif olmalı ve kedinizi strese ya da fiziksel çatışmaya sokabilecek durumlar önlenmelidir. Yavru kediniz için şaşırtıcı ve korkutucu olabilecek şeyleri ona aşamalı olarak tanıştırmak çok önemlidir.

Kediler genel olarak insanlarla iletişime ihtiyaç duymayabilirler. Avcılık yeteneklerini istikrarlı bir şekilde devam ettirmeleri, sokaktaki yaşamda kendilerine yiyecek bulabilme ve kendilerini koruyabilme avantajları sağlar. Fakat kedilerle yaşamı paylaşmamız , özellikle yavruluk döneminde kedilerin öğreneceği önemsiz gibi görünen ama hem sizin hem de kedinizin hayatında pozitif etkileri olan davranışlar ile daha kolay bir yaşama sahip olabilirsiniz. Kediler özgür ruhları sayesinde tutulmaya karşı direngen yapıdadırlar. Bu nedenle zapt-ı rapt ya da tutulma ile tanışması birinci derecede önemlidir. Duygusal yakınlığın bir sonucu olarak insanların onu kibarca tutmak istediklerini öğrenmelidir.Kedi, tutma ile ne kadar erken yaşta tanıştırılırsa, bunu bir tehdit gibi algılamaktan o kadar uzaklaşır ve bunun pozitif bir deneyim olma olasılığı artar.

2-7 haftalık yaş aralığında olan kediler tutulmalı, vücutlarının her yerine el ile temas edilmeli temel düzeyde tutarak kontrol altına alınmalıdır. Ayrıca 7 haftalık yaştan önce yavru kediniz başka insanlar tarafından tutulmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, her bir tutma seansı kediniz hala rahatken ve sakinken sona ermelidir. Yani kedinizi zorlamamak önemlidir.

Ne yazık ki birçok kedi sahibi evini bir ufaklık ile paylaşmaya karar verdiğinde ve kedi sahiplendiğinde, yavru kedi davranış gelişimi için önemli olan süreyi çoktan geçmiştir. Bu durum sizi umutsuzluğa sürüklemesin. Dikkat edebileceğiniz bir kaç küçük nokta ile bu duruma da çözüm bulabilirsiniz. Örneğin, kedi sahiplenmeden önce yetiştiricinin yavruların yeteri kadar sosyalleşmesi için zaman harcayıp harcamadığını öğrenmek size yeterli olacaktır.

Oyun Oynamanın Önemi

Oyun, kedilerin avlanma davranışları için vazgeçilmezdir ve kediler küçük, hızlı hareket eden oyuncakları severler. Bunlar, kedilerin gözleriyle takip edebilme ve saldırma yeteneklerini geliştirebilme imkanı sağlar. Onlara bu oyuncakları yakalama ve parçalama şansı verilmelidir. Oyuncaklar da bu amaca hizmet edebilecek şekilde olmalıdır. Hareket eden, yuvarlanan, hışırdayan ya da kayan her şeyle oynayabilirler. Kırılmayan, paramparça olup yutulamayan oyuncaklar olmasına dikkat edin. Titreyen jölemsi toplar ver kauçuktan yapılma fareler mükemmel olabilir.

Oyuncakların mutlaka mağazalardan alınmasına gerek yok. Hayal gücünüzü kullanın. İşte muhteşem oyun aletlerinden birkaçı;


* ping- pong topu
* tahta iplik makarası
* kabuğu çıkartılmış ceviz

* tuvalet kağıdının karton rulosu


Kediler bu oyuncakları öldürmeye teşebbüs ettiklerinde bu oyuncakların kırılma, parçalanma riski olmamalıdır ve hareketleri, sesleri kedilerin içindeki avlanma güdüsünü tetiklemelidir. Alüminyum folyodan yapılan toplar çıkarttıkları hışırtı sesiyle meraklı kediler için ideal oyuncaklardır. Bir yere asılı duran ve aşağı sarkan oyuncaklar da düzensiz hareketleriyle kediler için tatmin edicidir.

Yabani kediler günde 6 saate kadar vakitlerini avlanarak geçirirler ve evdeki oyunlar da kediler için bunu yansıtmaktadır ve günün büyük bir kısmını kaplamalıdır. Eğer kedinizi hiç dışarı çıkartmamaya karar verdiyseniz bu tür aktivitelere hatırı sayılır vakit harcamaya hazırlıklı olmalısınız.

Hayali bir avın eksikliği, kedinizin hareket eden herhangi bir cisme karşı – örneğin elleriniz, ayaklarınız - avlanma davranışı göstermesine neden olabilir. Kediniz ile oyun konusunda daha çok vakit geçirdiğinizde bu problemlerin çözüldüğünü görürsünüz. Eğer problemler hala devam ediyorsa bu problemleri veteriner hekiminizle tartışmaktan çekinmeyin.

Tırmalama evi gibi araçlar çok fayda sağlayabilir. Bunlar, onların tırmanması, dengede durması, tırmalaması için gerekli imkanı sağlar ve birçok tırmalama evinin üzerinden sarkan küçük oyuncakları vardır ki bu da onlara avcılık yeteneklerini geliştirme imkanı verir. Bu tür imkanlar, evde yaşayan kediler için olmazsa olmazdır. Kediniz dışarı çıkan bir kediyse bile bu ekipmanlar onun için çok yararlı olabilir. Belki de bu tırmalama evlerinin en önemli özelliği tırmalama direklerinin uzunluğudur. Uzun tırmalama ağaçları kedinin bütün vücuduyla esnemesine olanak sağlar ve yüzey materyali tırnaklar için en iyi materyalden oluşmalıdır. Eğer kediniz evden dışarı çıkmayan bir kedi ise tırmalama tahtasının yüzeyini oluşturan malzemenin evdeki mobilyalardan farklı olması gelecekte oluşacak bir karışıklığın önüne geçebilir.

20/02/2021

Keditörün Önerisi

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kediler Alemi

BİR MUCİZEDİR PATİLER

02.09.2023

Kedilerin fizyolojik özellikleri insanlarda ilgi uyandırır. Esnek ve atletik vücut yapıları ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

Benim Antidepresanım Kedi

25.05.2023

Modern dünyanın getirisi kaçınılmaz stresle başa çıkmak bir kedi kadar yakınınızda. ...