YENİLER >

Sıra Dışı ‘Kedi Müzesi’: İnsanların Kedilerle Bağını Güçlendiriyor

Sıra Dışı ‘Kedi Müzesi’: İnsanların Kedilerle Bağını Güçlendiriyor

İran'ın başkenti Tahran'daki sıra dışı "Kedi Müzesi" insanların, kediler hakkında daha fazla bilgi almasına ve özellikle çocuklarla, kediler arasında sevgi bağı kurmasını sağlıyor.Müzede ziyaretçileri karşılayan 30 kedi var.  200 metrekarelik alanda iki yıl önce açılan ve duvarları kedi resimleriyle süslenen müze çeşitli türlerde onlarca kediye de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin bir bölümünde cafe yer alıyor. Her yer kedi resimleriyle donatılmış olan cafe, insanların keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Kedilerle insanların bağının güçlenmesini amaçlayan müze, ziyaretçilerin kedileri görebilmesi için cafeden mama alıp yukarı çıkmasını istiyor.

Müze Sorumlusu Hüseyin Hemledari, böyle bir mekan açmaya nasıl karar verdiklerini şu sözlerle anlattı: "Burayı kurmaktaki amacımız öncelikle bir kültür oluşturmaktı. Yüzyıllardır kedilerle bir arada yaşıyoruz ancak onları fazla tanımıyoruz. Kedileri daha yakından tanımak ve haklarına bilgi sahibi olmak için böyle bir fikir geliştirdik.’’ Hemledari sözlerine; "İnsan ile kedi arasındaki ilişkiyi daha yakından göstermek istedik" diye ekledi. Kedi fobisi olan ve hayvanları sevmeyen kişilerin de müzeyi gezdiğini ve tutumlarının değiştiğini söyleyen Hemledari, hayvan sevgisini yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Müze çocuklarla kedilerin bağ kurmasını sağlıyor

Çocuklarıyla gelen ziyaretçiler, hayvan sevgisini aşılamak için iyi bir adres olduğunu vurguluyor. Ziyaretçilerden Şirin Sultani oğluyla geldiği müze için: "Çok ilginç ve güzel bir yer. Oğlum hayvanları seviyor o yüzden buraya getirdim. Kedileri çok sevdi ve tekrar tekrar görmek istedi. Bir türlü ayrılmak istemedi. Ben de çocukken kedileri severdim" diye konuştu.

Keditörün Önerisi

Smokin Kediler

16.11.2021

Smokin kediler siyah ve beyaz karışımda tüy rengine sahiptir. Aynı zamanda hırs ve ...

Kediler Sizi Seçer Mi?

05.08.2021

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kediler Alemi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER