Kediciler Dikkat! “Kedi Mamasında Büyük Tehlike”

Kediciler Dikkat! “Kedi Mamasında Büyük Tehlike”

E-ticaret platformu Amazon, bir kedi maması markasının ürünlerinde tehlikeli kimyasallar tespit edilmesi üzerine kedi mamalarını geri çağırma kararı aldı. Fransa devletine bağlı olan ve tehlikeli ürünlere karşı tüketiciyi bilgilendiren Rappel Conso adlı kurum, oldukça popüler bir kedi markası olan Pro Plan’ın bazı ürünlerinde kimyasal tespit edildiğini açıkladı. Söz konusu mamaların kullanılmaması gerektiği konusunda uyarı yapan kurum, mamalarla ilgili detayları da paylaştı.

Fransa’daki kurumun yaptığı açıklamalardan hemen sonra da dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Amazon’dan açıklama geldi. Kullanıcılarına bilgilendirme e-postası gönderen Amazon yetkilileri, bir geri ödeme programı başlatıldığını açıkladılar. Amazon, 31.05.2023 son kullanma tarihli ve 1324091108, 1324091104, 1325091106 parti numarasına sahip mamalardan satın alan tüketiciler için geri ödeme yapacak. Rappel Conso’ya göre bu mamaların derhal imha edilmesi ve hayvanlar tarafından kullanılmaması gerekiyor.

Fransa’da marka ile ilgili önyargı oluşurken, Türkiye’de aynı marka ile satılan ürünler için bir risk olup olmadığı halen aydınlatılmış olmamakla beraber veteriner kliniklerinde yaptığımız detaylı araştırma sonrasında tehlikeli ürün içeren parti numaralarına ülkemizde henüz rastlanmadı. Ancak yetkililerden detaylı açıklama gelene kadar kedici ve hayvansever dostlarımızı tedbirli olmaya davet ediyoruz.

Türkiye’deki hayvanseverler de evcil dostlarının sağlığı için endişeli. Kedici Dergisi olarak ulaştığımız Pro Plan Türkiye yetkilileri konuyla ilgili yakın zamanda bir açıklama yapacaklarını bildirdi.

13/07/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Sürtünür?

26.01.2023

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Kediler Alemi

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...