‘‘O gün, sadece Kedi Evi yapmadık..." - S.Tarkan Özçetin

‘‘O gün, sadece Kedi Evi yapmadık...

Bundan tam 5 yıl önce bir hayal kurmuştuk. Hayalimiz, soğukta, karda kışta sokakta yaşam mücadelesi veren canlara, “Sokağın Canlarına” en zor anlarında sığınabilecekleri, korunabilecekleri evler yapmaktı. Önce karton evlerle başlayan maceramız, sonra leğen derken ahşap evlerle her geçen yıl daha da gelişti. 5 yıl boyunca üç büyük ilimizde yaptığımız etkinliklerde biz sadece Kedi Evi yapmadık, başta geleceğimiz çocuklar, herkese hayvan sevgisini aşılamaya çalıştık, kedi mamaları dağıttık, kedileri evlat edindirdik, sıcak bir yuva sahibi yaptık ve asıl önemlisi “farkındalık” yarattık. 5 yıl önce hiçbir kurum ve kuruluşun gündeminde olmayan kedi evlerini bugün nerdeyse yapmayan belediye kalmadı. Çözüm ortağımız Adore Mobilya sadece bu yıl 30 bin gibi inanılması güç bir rakamda Kedi Evini yurdun dört bir köşesine ücretsiz dağıttı. her yaştan yüzbinlerce vicdanlı insan, kendi imkanları ile kedi evleri yaparak sokağına, bahçesine, işyerine, okuluna koydu. Sonuçta tüm bu yapılanların, sokakta yaşayan canlar adına toplumumuzda önemli bir bilinç oluşturduğu inancındayız.

Etkinliklerimizi özellikle kış aylarında yapmaya özen gösteriyoruz. Hem kedilerin en ihtiyaçları olan dönemde olması hem de insanların empati yapması için bu zamanlama bizim için önemli. Bu yüzden kar, yağmur bizim etkinliklerin hep bir parçası olmuştur. Ancak bu yıl etkinliğe bir gün kala İstanbul için ana haber bültenlerine yansıyacak, hatta alt yazı geçecek kadar sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapıldı. Yetkililer bizim etkinlik saatinde kimsenin dışarı bile çıkmasını istemiyorlardı. Hava şartlarının etkinliğe engel olmasını istemedik, en fazla

biraz ıslanırdık. Gerekli tedbirleri aldık (teşekkürler Kadıköy Belediyesi) ve tam dediğimiz saatte etkinliğimizi başlattık. Her şeye rağmen 2 saatin sonunda 500’e yakın katılımcı ile evler yaptık, 1 ton mama dağıttık (teşekkürler Nestle Purina) ve çocuklar kedi resimleri yaptı.

Tüm bunlar olurken son 5 yıldır hep olan ama koşturmacadan, telaştan şimdiye kadar hiç fark etmediğim, üzerine düşünmediğim bir tabloyu gördüm. Toplumun nerdeyse her katmanından insanlar yağmura fırtınaya aldırmadan oraya gelmişlerdi. Onları oraya getiren, ortak bir amaç etrafında birleştiren benim de yeni fark ettiğim bir şey vardı.

O gün, onlar sadece Kedi Evi yapmadılar. Tüm Türkiye’ye mesaj verdiler, hem de önemli bir mesaj. “Kedilerin köpeklerin asla sadece küçük tüylü canlılar olmadığını, çok önemli bir misyonları olduğunu gösterdiler”. Bazıları olanca güçleriyle bölmeye, parçalamaya çalışırken, onların bizi nasıl birleştirdiğini gösterdiler. Sağcısı solcusu, çocuğu yaşlısı, muhafazakarı lgbt’lisi, zengini fakiri, Türkü Kürdü Lazı Çerkezi hepimizin doğa ve hayvan sevgisi ile nasıl kenetlendiğimizi kanıtladılar…

Evet, o gün, biz orada, sadece Kedi Evi yapmadık…

Not: Etkinlik saatleri içinde onca uyarıya rağmen bir mucize oldu ve bulunduğumuz yere bir damla bile yağmur yağmadı…

Dr.Tarkan Özçetin

KedVet Başkanı

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedili Seyahat

09.01.2022

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER