YENİLER >

Yeni Kedi Oyunlarını Gördünüz mü? - Mahmut Saral

Yeni Kedi Oyunlarını Gördünüz mü? - Mahmut Saral

Nyan Cat: Lost In Space

(Tür: Platform macera, Fiyat: Ücretsiz, Platformlar: iOS 4.0 işletim sistemine sahip iPhone, iPad, iPod Touch – Android 2.2 işletim sistemine sahip telefon ve tabletler)

Youtube’un uslanmaz kedisi Nyan Cat, şimdi de oyun olarak karşımızda. Youtube’daki videosunda saatlerce uzayda yol alan ve hep aynı şarkıyı söyleyerek insanların sabrını deneyen Nyan Cat, şimdi arka planda aynı şarkıyla, bu kez bizim kontrolümüzde hareket ediyor. Yapımda Nyan Cat’i kontrol ederek yol alıyoruz ve önümüze gelen süt, şeker, dondurma gibi yiyecekleri stok yaparak puan topluyoruz. Tabii bu sırada düşmanlarımıza da dikkat etmemiz gerekiyor.

Yapım, öncelikle uzayda başlıyor olsa da, daha sonra elde edeceğimiz puanlar sayesinde farklı haritaları açabiliyor ve yola koyulabiliyoruz. Farklı giysiler giyebiliyor, etraftan alabileceğimiz roket, mıknatıs ve antibiyotik gibi araçlarla çok güçlü hale gelebiliyoruz. Tabii bunların hepsi geçici etki. bırakıyor. Bunun bilincinde olarak ve aşağıya düşmeyerek, olabildiğince uzağa gitmeli ve en yüksek skoru elde etmeliyiz. İstersek bu skorları Twitter ve Facebook sayfamızda da paylaşabiliyoruz.

Cat-A-Log

(Tür: E-Kitap, Fiyat: Ücretsiz, Platformlar: iOS 2.2.1 işletim sistemine sahip iPhone, iPad, iPod Touch)

Cat-A-Log, adından da çağrışım yaptığı gibi kediler üzerine hazırlanmış bir elektronik katalog. AppStore’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu yazılım sayesinde, onlarca farklı kedi türüne dair resim ve bilgilerin bir arada yer aldığı elektronik kitabınız oluyor. Tüm türler, alfabetik sıraya göre düzenlenmiş ve kolay kullanılabilirliği sayesinde istediğinizi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Yalnız, katalogtan tam anlamda yararlanabilmeniz için iyi derecede İngilizce bilmeniz şart. Çünkü tüm bilgiler İngilizce olarak yer alıyor.

Arcade Cats: Magnificent Puzzle Adventure

(Tür: Platform bulmaca, Fiyat: Ücretsiz, Platformlar: iOS 3.0 işletim sistemine sahip iPhone, iPad, iPod Touch)

İşte güzel bir bulmaca oyunu. Bu oyunda bir fareyi kontrol ediyoruz, evet kedi değil. Ekranda yer alan yıl

dızların hepsini toplamamız gerekiyor, ancak çoğu kez tek hakkımız olduğu için, hepsini bir kerede toplamalıyız. Etraftaki yönergelere bakmak önemli. Eğer yön işaretleri varsa, bunları kendi güzergahımıza göre ayarlayarak faremizi salabiliriz. Böylece faremiz, o ok işaretlerini takip ederek yıldızları toplayacaktır. Eğer ekranda kalp varsa ve onu alırsak ise, bu bize ikinci hak olarak geliyor ve böylece bir kerede toplayamayacağımız yıldızları ikinci defada toplamımızı sağlıyor.

Peki kediler nerede? Oyunun ilk bölümlerinde ben de böyle sormuştum kendi kendime, ancak biraz daha oynayınca kediler de gösteriyor kendini. Bu kez yıldızları toplamamız gereken mekanlarda kediler de geziyor ve bir fare olarak, bu kez kedilere de yakalanmamamız gerekiyor.

Arcade Cats’te Arcade, Puzzle ve Outru olmak üzere üç farklı oyun modu var.

Cat Escape

(Tür: Platform, Fiyat: Ücretsiz, Platformlar: iOS 3.1.3 işletim sistemine sahip iPhone, iPad, iPod Touch – Android 2.1 işletim sistemine sahip telefon ve tabletler)

Şimdi de heyecanlı bir kovalamacaya tanıklık ediyoruz. Evin sinirli köpeği, bir anda zincirini koparıyor ve karşısında oturan kediye gözünü dikiyor. Köpeğin sinirli olduğunu gören kedi dostumuz ise, orada durmaya pek niyetli değil ve kaçmak için yardımımıza ihtiyaç duyuyor.

Cat Escape, cihazımızın hareket algılayıcı kontrol mekanizmasıyla ve dokunmatik ekranıyla oynanıyor. Kediyi kontrol ediyoruz ve hiç hata yapmamalıyız. Kaçarken bazen yokuş aşağı, bazen de yokuş yukarı gitmemiz gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda cihazımızı o doğrultularda

hareket ettirerek hızlanabiliyor veya yavaşlayabiliyoruz. Yine sağa sola gitmek için de hareket algılayıcı kontrolleri kullanmalıyız. Önümüzdeki kanepe, sandalye veya pencere gibi eşyaların üzerinden atlamak için ise, ekrana zamanında dokunmamız yeterli oluyor. Yapacağımız tek hatada oyun bitiyor ve başarısız oluyoruz. Bu başarısızlığın sonrasında da ekrana mizah yönü bulunan ibareler geliyor.

Smelly Cat

(Tür: Platform bulmaca, Fiyat: Deneme sürümü ücretsiz. Tam sürüm için ücret ödenmeli, Platformlar: iOS 3.0 işletim sistemine sahip iPhone, iPad, iPod Touch – Android 2.1 işletim sistemine sahip telefon ve tabletler)

Kediler de sever, aşık olur. Hatta en sorumsuz kedi bile! Oyunumuzda, çöplükten yiyecek toplayan bir kediyi kontrol ediyoruz. Kedimiz, günün birinde çöpte yemek yerken, karşıdaki evin bahçesindeki bakımlı dişi kediyi görüyor ve ona aşık oluyor. Ancak o kadar pis bir kediyiz ki biz, dişi kedi bizi görünce iğreniyor ve hiç bu aşka pas vermiyor. Bunun üzerine bizim kedimiz de bu dişinin kalbini çalmak için temizlenmeye karar veriyor.

Oyunumuzun her bölümünde sabunlanarak, küvete girmeye ve yıkanmaya çalışıyoruz. Kedimizin üzerine basılı tutup çektiğimizde, istediğimiz yöne doğru gitmesini sağlayabiliyoruz. Bölüm geçtikçe daha zorlu görevler biz bekliyor. Kimi zaman önümüzdeki çukurlara düşmemeye çalışıyoruz, kimi zaman ise köpeklere yakalanmamaya çalışıyoruz. Tabii ki tüm bunlar, tertemiz olmak ve bakımlı dişi kedinin kalbini çalmak için. Acaba başarabilir miyiz?

“Eğlence dünyasının en sevimli kedi ve faresi, yaş günlerini kutluyor”

Tom ve Jerry, 72 yaşında

Birçoğumuzun onları izleyerek büyüdüğü Tom ve Jerry, 72. yaş günlerini kutluyor. William Hanna ve Joseph Barbera tarafından MGM için tasarlanan bu çizgi film serisi, ilk olarak 1940-1957 yılları arasında 114 bölüm olarak yayımlandı. Bu esnada “Kısa Animasyon Filmi” kategorisinde tam 7 Oscar ödülünün sahibi oldu. Sonrasında farklı stüdyolarla yola devam eden sevimli ikili, şu an Warner Bros. stüdyosunun himayesinde bulunuyor. Ne yazık ki serinin hazırlayıcıları William Hanna 2001 yılında 90 yaşında, Joseph Roland Barbera da 2006 yılında 95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bu ikiliye, bize bu iki sevimli karakteri sundukları için ne kadar teşekkür etsek azdır. Hayvanlar arasında yaşanan sevimli ve komik rekabetlerin, şirinliğin ve yeri geldiğinde de yardımlaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği seri, eminiz bizden sonraki kuşaklarda da zevkle izlenmeye devam edecektir.72. yıl şerefine, Tom ve Jerry’nin 72 yaşına gelmiş hallerinin gösterildiği, ikilinin bir araya gelerek eski günleri hatırladığı bir animasyon filmi yapılsa güzel olmaz mıydı? Hem bu hatırlanan eski günler de, eski çizgi film görüntüleri olarak gösterilirdi… Bence bu ikiliden yeni şeyler görmeye devam edeceğiz. Tom and Jerry’nin 72 yıl önce yayımlanan ilk bölümünü izlemek istiyorsanız video link: http://bit.ly/uoD39f


Keditörün Önerisi

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

Kediler Alemi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER