YENİLER >

Köpekbalıkları Hakkında İlginç Gerçekler

Köpekbalıkları Hakkında İlginç Gerçekler

Köpekbalıkları, güçlü çeneleri ve yırtıcı yeteneklerinden daha fazlasıdır. İşte onlar hakkında sizi şaşırtacak bazı gerçekler..

Köpekbalıklarının kemiği yoktur

Genellikle tüm köpekbalıklarının balık olduğu söylenir, ancak bu sınıflandırmanın çok az taksonomik ilgi gösterdiği belirtilmelidir. Gerçekte, köpekbalıkları, kemik yokluğu ile karakterize edilen Chondrichthyes sınıfında bulunur. Köpekbalıkları, vatozlar ve kimeralar bu gruptadır ve kıkırdaklı bir iskelete sahiptirler.

Derileri gerçek bir zırhtır

Kemikli balıkların aksine, köpek balıklarının esnek kolajen liflerinden yapılmış özel pulları vardır. Bu yapılara plakoid pullar denir ve omurgalı dişlerine benzer. Çok güçlüdürler, ancak su akımında girdaplar yaratırlar ve yüzerken köpekbalığının enerji harcamasını büyük ölçüde azaltırlar. Bu pullar hidrodinamiktir, bu nedenle köpekbalığının mümkün olduğunca az enerji harcayarak yüzmesini sağlar.

Ezici bir vücut çeşitliliği

Köpekbalıklarının en çarpıcı özelliklerinden biri, ortaya çıktıklarından beri (420 milyon yıl önce) geçirdikleri adaptasyonlardır. Tüm köpekbalıklarının fusiform bir gövdesi, solungaçları ve 8 yüzgeci vardır : 2 dorsal, 2 pelvik, 2 pektoral, bir anal ve bir kaudal. Bugüne kadar kaydedilen en küçük tür, yaklaşık 20 santimetre (8 inç) uzunluğundaki Etmopterus perryi'dir.

Farklı bir çene türü

Köpekbalıklarının çeneleri kafataslarına bağlı değildir.

Suda kalma konusunda uzmanlar

Köpekbalıkları denizin enginliğinde nasıl yüzebilir? Cevap; skualen olarak bilinen bir madde ile dolu olan karaciğerlerinde yatmaktadır.

Karaciğer ortamı, köpekbalığının ağırlığının %30'unu oluşturur ve yüzmesini sağlar. Bununla birlikte, kullanışlılığı sınırlıdır ve hayvan, su üzerinde kalabilmek için büyük ölçüde su ortamındaki hareketin kaldırma kuvvetine güvenmelidir.

Doğuştan izleyiciler

Köpekbalıkları yırtıcılardır ve avlarını bulmak için hatasız bir gözlemleme sistemine sahiptirler. Bu nedenle, bir milyon ünite tatlı su içinde bir damla kanı bile algılayabilen özel koku alma reseptörlerine sahiptirler. Algılama menzilleri 100 metreyi aşabilir.

Sıralı dişler

Köpekbalıklarının en çarpıcı özelliklerinden biri de çeneleridir. İnsanlarda ortalama 32 kalıcı diş bulunurken, köpekbalıklarının kullandıkları dişlerin altında sıra sıra dişler vardır ve bunlar asla büyümeyi durdurmaz. Köpekbalıkları yılda 1000 dişe kadar kaybedebilir, ancak bunları zorlanmadan yenilerler.

Köpekbalıkları yüzmeyi bırakamaz

İlkel fizyolojileri nedeniyle, bazı köpekbalıkları solungaçlarından su pompalamak için her zaman ağızları açık ve vücutları hareket halinde kalmalıdır. Ancak tüm köpekbalıkları bu özelliğe sahip değildir. Bazı dipte yaşayan türlerin gözlerinin arkasında spiracles vardır; bu hareketsiz dururken bile beyinlerini ve oküler aparatlarını oksijenlendirmelerini sağlayan bir özelliktir.

Keditörün Önerisi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler Alemi

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kedilere Layık Unvanlar

02.10.2021

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her ...

Kediler Regl Olur Mu?

30.08.2021

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER