Kafe Kedi Dikkat Kedi Çıkabilir! - M. Barış Özer

Kafe Kedi Dikkat Kedi Çıkabilir! - M. Barış Özer

Günlük gazetelerin, dergilerin, kitapların yer aldığı bir kütüphanesi olan, arkadaşlarla buluşup keyifli sohbetlerin yapıldığı, atölye çalışmalarının düzenlendiği bir mekan hayal edin. Sonra bu hayalinize bir de kedileri ekleyin... Etrafta dolaşan, mırıldanan, uyuklayan kediler. İşte Kafe Kedi Kocaeli’de iki arkadaşın açtığı keyifli bir kedici mekan. Kafe Kedi’nin öyküsünü  işletmecileri Sevgi Ata Çetin ve Hülya Kılıç’tan dinledik.

Kafe kedi fikri aklınızda nasıl belirdi?

Yaşadığımız şehir hem fiziksel hem de sosyal yapısıyla kafamızda hayal ettiğimiz benzer mekanların eksik olduğu bir kent. Uzun yıllardır edindiğimiz sosyal çevremizde kültür ve sanatla iç içe olan birçok dost, arkadaş edinme fırsatımız oldu. Önceleri başka mekanları sahiplendik, olmadı oraları terk ettik, sonra arkadaş meclislerinde toplandık ama içimizde yapmak istediklerimizi, uğraştığımız işleri, okuduklarımızı paylaşma isteği artmaya başladı. Biz de düşündük ki bunu çoğaltmak için kentin bu tip kamusal alanlara ihtiyacı var. Böylece bir mekan açmaya, yaratmaya karar verdik. Bu amaçla Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği ile birlikte çalışmaya başladık. Şimdi Derneğin kendi mekanımızın etkinliklerini birlikte yürütüyoruz. Tam olarak ismi neden “Kedi” sorusunun cevabı ise çevremizde hemen hemen herkes kedi sever, Türkçe bir isim, anlatması, anlaması kolay; bu yüzden Kafe Kedi ismine kimsenin itirazı olmadı.

Kafe Kedi ne zamandan beri hizmet veriyor?

Kafe Kedi’de 11 Kasım 2010 tarihinden beri misafirlerimizi ağırlıyoruz. 

Kafenize gelen müşterilerinizi ne gibi şeyler bekliyor?

Kafe Kedi evet bir ticarethane şüphesiz ki birçok giderimiz oluyor bu maksatla buraya gelen giden insanların taleplerini, tüketim beklentilerini elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Ama biz, tüketim kültürüne de yenilmek istemiyoruz. Burada bağışlarla oluşturulmuş bir kitaplığımız var. Aboneliklerini kendi arkadaş çevremizden gönüllü olarak yaptığımız kültür-sanat dergilerimiz ve günlük gazetelerimiz var. Gelenler burada uygun fiyatlara çay kahve içebilir, günlük gazeteleri karıştırabilir, kütüphaneden ödünç kitap alabilirler. Ayrıca Kafe Kedi’de arkadaşlarınızla buluşup sohbet edebilir, atölye çalışmaları yapabilirsiniz. Buraya gelen, bir şekilde müdavimi olan insanların müşterilerimiz değil arkadaşlarımız, ahbaplarımız olmalarını, burayı sahiplenmelerini istiyoruz. Hal böyle olunca da talepler de aslında bu yönde oluyor. Daha çok dergi, daha çok kitap, daha çok etkinlik.

Kafe Kedi Origami Atölyesinden bahseder misiniz? Origami Atölyesi fikri nasıl doğdu?

Origami atölyesini Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan bir arkadaşımız yürütüyor. Daha önce Japonya’da yapılan bir atölye çalışmasında öğrenmiş origami yapmayı. Kendisi böyle bir etkinlik yapmayı teklif etti. Biz de keyifli olacağını düşündük. İlkini yaptığımızda katılımcı sayımız oldukça düşüktü ama yapılan turna kuşlarını mekanda sergileyince çok fazla insanın ilgisini çekti.

Talep üzerine ikincisini yaptık bu defa oldukça fazla katılımcı vardı. Şimdi devamını planlıyoruz, zannederim bundan böyle ayda bir kere tek günlük bir atölye çalışması yapacağız.

Blogunuzu incelediğimizde sosyal olaylara değindiğinizi gördük. Sizce kediler ve kediciler sosyal hayatın hangi kademesinde olmalılar?

İster kedi sevsin, ister sevmesin tüm hayvan dostlarının sosyal hayatın tam orta yerinde olmaları, hayata olumlu yön vermeleri gerekir.

Kafenizde kediniz var mı?

Evet kafede bir sabit kedimiz, arada bir gelen birçok kedimiz var. Bir kez gelip bir daha hiç gelmeyenler de. Burada doğan da var demek isterdim ama mekanımız kedi yavrulamak için sakin bir yer değil zannederim.  Ama şöyle ilginç bir şey oldu: Sürekli burada uyuyan kedimiz altı yavrusunu birden kafeye taşıdı bir gün, bir

Kaç  gün de kaldılar sonra bir etkinlik sırasında zannederim gürültüden fazlaca rahatsız oldu ki tek tek taşımaya başladı yavruları. Tabi insanlar ağzında kargacık burgacık bir şey taşıyan yetişkin bir kedi görünce biraz panik yaptı.

Son olarak bizim aracılığımızla kedicilere söylemek istedikleriniz nelerdir?

Eğer yolunuz bir gün buradan geçerse ya da Kocaeli’de yaşıyorsanız Kafe Kedi’ye bekleriz.

Ayrıca Kafeye gelen müdavimlerimizin yazıları, şiirleri ya da fotoğraf ve resimlerinden oluşan bir fanzinimiz var. İsmi “Demlik.” İsteyenler demlikfanzin@gmail.com adresine ya da posta adresimize yazılarını postalayabilir. Aynı zamanda http://demlikfanzin.blogspot.com/ adresinden takip edebilirsiniz.

Teşekkürler...


06/05/2020

Keditörün Önerisi

Kedilerde Pika Sendromu

03.04.2022

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kedi Aknesi Nedir?

04.06.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER