Marjariasana: Kedi Pozu - Ferhan Yüksel

Marjariasana: Kedi Pozu - Ferhan Yüksel

Kedi duruşu, yoganın en ünlü pozlarından biridir. Omurgaya, boyuna ve omuzlara esneklik kazandırır.

Bilindiği gibi sırt, bel, boyun fıtıkları ve omurga sıkışmaları oldukça yaygın sağlık sorunlarıdır. Düzenli uygulandığında bu problemlerin ortaya çıkışını engelleyen kedi duruşu, var olan boyun ve bel fıtıklarının düzelmesi ve sırt kaslarının güçlenmesi için modern tıbbın da önerdiği hareket grubunu içerir.

Bu harekette; eller, bilekler, kollar, omuzlar, göğüs, karın kasları, sırt kasları, dizler, üst bacak kasları çalışır; düztabanlık ve ortopedik ayak deformasyonu gelişmez. Bedenin genel duruşu dikleşir ve düzelir. Esnek omurga; gevşemiş sinir sistemi ve sakin kişilik demektir.

Her akşam ve sabah sadece bu hareketin yapılması bile yaşlanmayı yavaşlatır, kan dolaşımını ve sinir sistemini düzenler.

Pelvise ve karın boşluğundaki organlara masaj yaptığı için şişkinlik, kabızlık gibi sindirim problemleri, adet sancısı ve düzensizlikleri gibi sorunları da önemli oranda ortadan kaldırır.

Kedi duruşu tüm bedene canlılık kazandırır.

Bütün bunlar sağlıklı, zinde ve huzurlu bir yaşam için kedi duruşunun önemini vurgular; ama yoga açısından asıl önemli olan ‘svadhisthana çakra’ yı tetiklemesidir.

Yaradılış bir ritme sahiptir; yaşam çekim ve itim olarak devinir, tüm evren büzülerek içe çekilir sonra genişleyerek yayılır. Bu kozmik nefesin nabız atışı da çakra denilen enerji merkezleridir. Sonsuz yaradılışta insanlık 7 çakra kullanır.

Svadhisthana Çakra, bu sistemin ikinci çakrasıdır ve ‘hoş bir yer’ anlamına gelir. Omurganın tabanındadır.

Bilinçsiz yaşam alanı, yaratıcı enerjinin faaliyet alanı olmasına rağmen evrensel etki tepki (karma) kanunlarına göre sadece kendimizin değil soyumuzun, ailemizin, yaşadığımız toplumun bilinçsizce depolandığı olaylar analiz edilmeden bilinç altına itilir ve anlamsız gizli bir güç oluşur.

Hamlıktan kurtulup olgunlaşmaya başladıkça bu gizli gücü aşmakta zorluk çekilir, sürekli uyuma ihtiyacı duymak, uyuşukluk, tembellik, her şeyi erteleme eylemi, nefret patlamaları, anlamsız suçluluk duygusu genel bir davranış biçimi olmaya başlar. Bunlara korku ve olumsuz duygular eşlik etmeye başlarsa, şizofrenik açılımlar da olabilir.

Aslında az ya da çok herkesin böyle hissettiği dönemler olmuştur. Korkusuz ve iradesi güçlü kişiler bu durumdan güçlenerek çıkarlar ve ruhsal büyüme de hızlanmaya başlar, ‘yaratıcı çakranın aktifleşmesi’ demek olan süreçte hayattan ‘tat’ almaya başlarlar. Her anlamda damak zevki gelişir. Değişim gücü, ‘yaratıcılık’ gelişir. Su korkusu kaybolur ve en önemlisi kedilere müthiş sempati gelişir.

Marjariasana - kedi duruşu hem fiziksel hem ruhsal büyüme için en ünlü yoga anahtarlarından biridir.

Kedi Duruşunun Uygulanması:

Dizlerinizi yere koyun ve ayaklarınızın üzerine oturun. Dizlerinizi omuzlarınız genişliğinde açın ve dirseklerinizi dizlerinize yaslayın. Ellerinizi bir karış ilerletin ve topuklarınızın üzerinden kalkın, ayak parmaklarınızı içeri alın. Avuçlar, dizler ve ayaklar yerde, omurganız yukarıda ve yere paralel olacak şekilde kedi duruşunu aldıktan sonra, nefes alarak başınızı mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın ve boğazınızı gerin. Kürek kemiklerinizi belinize doğru itin. Beliniz çukurlaşınca bir süre bekleyin, birkaç derin nefes alıp verin. Daha sonra göbeğinizi yukarı çekin ve başınızın tepesini aşağı doğru yönlendirerek iyice kamburlaşın ve bütün nefesinizi boşaltın. Yine sakin ve derin nefesler alarak bir süre bekleyin. Bu bir turdur.

İlk başladığınızda bu turdan sabah ve akşam olamak üzere 10’ar kez yapın, alışkanlığınız arttıkça daha uzun yapmak isteyeceksiniz. Bir aydan sonra sabah akşam 30 tura kadar çıkın ve nefes ile birlikte uygulamaya başlayın. Yani nefes alırken beli çukurlaştırın, nefes verirken kambur olun. Bunu alışkanlık haline getirirseniz ömür boyu sırt, boyun ve bel problemi çekmezsiniz.

Keditörün Önerisi

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Hapşırır?

10.01.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Kediler Neden Çok Uyur?

22.12.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER