YENİLER >

"Kocaoğlan Mucizesi" - Seda Tuncel

-Merhaba öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
- Merhaba, ismim Funda Küçük. 1979 Aydın doğumluyum. Beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum ancak 15 senedir özel bir bankada çalışıyorum.Tam 10 yıldır hayatımı sokak hayvanlarına adadım. Elimden geldiğince onların bakımı, beslenmesi ve tedavisini üstleniyorum.

-Sokak hayvanlarına yardım etme süreciniz nasıl başladı?

- Bir gün öğlen arasında yemeğe giderken, hayvanlara yardım derneklerinden birinin standını gördüm. Oraya üye olarak hayvanlara yardım etme sürecim başladı diyebilirim. Sonrasında yavaş yavaş barınaklara gitmeye başladım. Barınaklar beslemeyi, besleme tedavileri beraberinde getirdi derken, kendimi onların dünyasında buldum. 10 senedir de devam ediyorum. Onlara daha iyi yardım edebilmek için Anadolu Üniversitesi Veteriner Sağlık ve Laborant bölümünü bitirdim.

-‘Koca Oğlan’ sizin sayenizde hayata tutundu. Ona yardım eli uzattığınızda durumu nasıldı?

- Kocaoğlan da yardım ettiğim çocuklardan biri. Bir ihbar üzerine onu İncirliova’da tren yolunun kenarında büzüşmüş halde yatarken bulduk. Hemen alıp eve getirdik. Veteriner kliniğindeki kan tahlili sonuçlarından sonra tedavisine başladık. Kendim de söylediğim gibi veteriner teknikeriyim. Çok zorlu bir süreçti, zor bir 6 ay geçirdik çünkü kan hastalığı vardı. İleri derece kansızlığı, uyuzu ve derisinde lezyonlar oluşmuştu. Uzun ve zorlu bir süreçti ama biz Kocaoğlan’la mücadele etmekten hiç vazgeçmedik. Sonunda zafer bizim oldu. 14 kilodan 65 kiloya ulaştı Kocaoğlan. Şimdi sadece bir yuvası olmasını istiyoruz. Türkiye’de ünlü oldu Kocaoğlan ama kimse çıkıp ben bu çocuğa yuva olmak istiyorum demedi. Bu bizi çok üzüyor..

-Koca Oğlan dışında başka baktığınız evcil dostunuz var mı? Varsa hikayelerini sizden dinleyebilir miyiz?

- 10 senedir evimizden yüzlerce Kocaoğlan gibi can geldi geçti. Ben elimden geldiğince sokak hayvanlarını zor şartlardan kurtarmaya çalışıyorum. İsimlerini saymakla bitiremeyeceğim yüzlerce canı iyileştirip yuvalandırdık. Şu anda da evimizde 40 tane bu şekilde baktığımız, tedavi ettiğimiz, iyileşen, yuvalanmayı bekleyen köpeğimiz var. Hepsinin hikayesini anlatmak isterim ama çok uzun günler, haftalar gerekli o zaman bize :)

-Bu soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına destek olmak için neler yapabiliriz?

- İnsanlardan ricam özellikle soğuk kış günlerinde sokaktaki canlar için beslenme, barınma alanları yapmaları. Kapımızın önüne bir kap mama, su koymak çok önemli. Gerçekten o canların bize ihtiyacı var. Bu soğuk kış günlerinde yiyecek bulamazlarsa yaşama ihtimalleri çok düşük çünkü..

-Kedici Dergisi okurlarına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

- Kedici Dergisi’ne sokak canları hakkında bilgi vermeme ve bu süreci anlatmama fırsat verdikleri için çok teşekkür ederim, duyarlı olmalarından dolayı ayrıca tebrik ediyorum. Herkesi empati yapmaya ve vicdanlı olmaya davet ediyorum.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Hamilelik

20.08.2021

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER