Neden Evcil Hayvan Satın Almamalısınız?

Neden Evcil Hayvan Satın Almamalısınız?

Kedi veya köpeklerin petshoplarda ne kadar zor şartlar altında satışa sunulduklarının çoğu insan farkına varamıyor. Dükkanın vitrininde gördüğünüz o sevimli hayvanların sandığınızdan daha büyük dertleri var. Küçücük alana sıkıştırılmış onlarca kedi veya köpekler aylarca satılmayı bekliyor. Yeni bir yuvaya kavuştuğu için sevinen ve bir hevesle petshoplardan alınan evcil hayvanlar, daha sonra çeşitli nedenlerle terk edilince onlar için zor yaşam yeniden başlıyor.

Peki insanlar sokakta ve barınaklarda bu kadar terk edilmiş hayvan varken neden hala evcil hayvan satın almaya devam ediyor? Bu yazımızda neden hayvan satın almayıp sahiplenmeniz gerektiğini anlatacağız. İşte evcil hayvan satın almayıp sahiplenmek için 8 neden..

1-Kafes içinde yaşıyorlar

Çoğu barınakta bile hayvanların özgürce dolaşabilmesi için alanlar varken petshoplarda satış için bulunan hayvanlar günlerce, belki de aylarca vitrinde spot ışığının ve güneşin altında yeni bir yuvaya kavuşmayı bekliyor. Bazen küçücük kafes içinde onlarca kedi veya köpek bir araya koyulabiliyor. Hiçbir canlı için uygun olmayan bu duruma neden destek olalım ki?

2-Az yemek, az su

Birçok petshopta hayvanlara daha az tuvalete çıkması için az yemek ve su veriliyor. Gün içinde vitrinde olmaları gerektiği için bazen kafesin içine dışkılayabiliyorlar. Bu da sağlıksız sonuçlar doğuruyor. Hayvanların yemekleri ve dışkıları bir süre bir arada kalabiliyor.

3-Sahiplenerek kahramanı olursunuz

Hayvanları satın almak yerine sahiplendiğiniz zaman onların kahramanı olursunuz. Bizim onlara belki ihtiyacımız yok ama sıcak yuva yerine barınakta veya sokakta yaşayan hayvanların bize ihtiyacı var. Sahiplenilen hayvan yaşı kaç olursa olsun iyi bir eğitimle sizin de en iyi dostunuz olacaktır. Bir hayvanı kurtarmanın vicdani rahatlığını başka hiçbir şeyde bulamazsınız.

4-Ölüme terk ediliyorlar

Hayvan üretim çiftliklerinde damızlık olarak kullanılan hayvanlar, yaşlandıkları zaman ölüme terk ediliyor. Bu hayvanlar sürekli çiftlikte kaldıkları için kendi yemeklerini bulma ve hayatta kalma konusunda deneyimsiz oluyorlar.

5-İlaç veriyorlar

Hayvan satan merkezler hayvanların daha sağlıklı ve enerjik görünmesini sağlamak için ilaç takviyesi veriyor. Bu yapay takviyelerle tüyleri ve gözleri daha parlak görünüyor.

6-Sütten kesilmeden annelerinden ayrılıyorlar

Çoğu hayvan henüz sütten kesilmeden annesinden koparılıp başka bir aileye satılıyor. Böylece en önemli beslenme evresini eksik tamamlıyor ve daha sağlıksız oluyor.

7-Döngünün parçası olmayın

Hayvanları satın alarak terk edilmiş hayvan döngüsüne ve hayvan satışlarına katkıda bulunduğunuzu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için satın almayın ve sahiplenin.

8-Hayvan kaçakçılığına destek olmayın

Hayvan satın alarak hayvan kaçakçılığına da destek olmuş olursunuz. Ne kadar hayvan satışı talebi olursa, kaçak yollarla zor şartlar altında getirilen hayvanların sayında o kadar artış oluyor.

28/10/2022

Keditörün Önerisi

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Sarman Kediler

23.05.2022

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Kediler Alemi

Kedinizi Tanıyor Musunuz?

17.01.2023

Yetişkin kedilere dört çeşit uyarıcının mama, oyun, koku ve insanla ilişkisi sunulduğu bir ...

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...