YENİLER >

Van Kedilerinin Davranışları Hakkında İlk Uluslararası Bilimsel Çalışma Yayınlandı

Van Kedilerinin Davranışları Hakkında İlk Uluslararası Bilimsel Çalışma Yayınlandı

Finlandiya’da bulunan Helsinki Üniversitesi araştırmacılarının belirli kedi cinslerinin davranışsal özelliklerin kalıtsallığını belirlemek için üç kedi cinsi üzerinde yaptıkları araştırma yayınlandı.

ABD devletinin müzeler kurumu Smithsonian’ın dergisinden de yayınlanan çalışmaya göre, Ragdoll kedilerinin yabancılara ve bilinmeyen nesnelere karşı utangaçlık ve insanlara karşı saldırganlık göstermeleri daha olası. Türk Van kedilerinin ise hem insanlara hem de diğer kedilere karşı agresif olduğu belirtildi.

Milla Salonen ve Hannes Lohi ile meslektaşlarının üç ayrı cinse odaklandığı belirtildi. Bunlar, Kuzey Amerika’ya özgü kedi cinsi “Maine Coon”, 1960’larda ABD’de üretilen kedi cinsi “Ragdoll” ve Van Gölü çevresine özgü “Van Kedisi”. Bilim insanlarının araştırma havuzu, 40 farklı cinsi oluşturan yaklaşık 6 bin kedi ile ilgili kedi davranışı anket yanıtlarını içeriyor.

Helsinki Üniversitesi’nde çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, ırklar ve kalıtsallık arasındaki bağlantıları belirlemeye yönelik 5.726 kedinin davranışını ayrıntılandıran verilerden yararlandı. Araştırma ekibi farklı ırkların aslında farklı şekillerde de davrandığını tespit etti; Bu davranışlardan – aktivite düzeyi, utangaçlık, saldırganlık ve insanlarla sosyalleşme gibi – yaklaşık yarısının kalıtsal olduğu sonucuna ulaştılar.

Maine Coon kedisinin, İskandinav bölgesine ait özellikler gösterirken, Ragdoll’un Batu Avrupa ve Amerika’ya ait özellikler taşıdığı belirtilen araştırma sonucunda, Türk Van ve ona yakın olan Ankara kedilerinin çok uzak bir geçmişte diğer kedi türlerinden tamamen ayrıldığı belirtiliyor.

Bilim insanları, ellerindeki verileri desteklemek için yaklaşık 20.000 kedilik daha geniş bir araştırma havuzundan veri toplamayı planlıyorlar. Ekip, gözlemlerini ve istatistiksel analizini kullanarak, çevre ve genetiğin kedi davranışındaki rolünü değerlendirmeye devam etmeyi umuyor.

Bazı kedi ırklarının, belirli davranışlarla yakından ilişkili olduğu biliniyor: Örneğin Ragdolls, genellikle rahat, arkadaş canlısı ve şefkatli olarak görülürken, Rus Blues cinsi daha akıllı ve temkinli. Ancak Scientific Reports dergisinde yayımlanan bu yeni çalışma, kedigillerin davranışta cins farklılıkları gösterip göstermediğini ve bu özelliklerin bir nesilden diğerine nasıl geçtiğini araştıran ilk akademik makale.

Keditörün Önerisi

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler Alemi

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER