YENİLER >

Mısır’daki Kedi Mumyalarının İçinde Ne Olduğu Bulundu!

Mısır’daki Kedi Mumyalarının İçinde Ne Olduğu Bulundu!

Araştırmacılar Mısır’da bulunan kedi mumyasını, 3D tarama teknolojilerini kullanarak oluşturdukları bir kopyayla içini açmadan incelemeyi başardı. Oluşturulan şeffaf modelin incelenmesiyle beklenmedik sonuçlara ulaşıldı.

Rennes Güzel Sanatlar Müzesi'nde korunan 2.500 yıllık kedi mumyası; arkeoloji ve teknolojik görüntüleri birleştiren uzun bir çalışmanın konusu oldu. National Institute for Preventive Archaeological Research, internet sitesinde sanal görüntülemenin nasıl gerçekleştiğini açıkladı.

Mumya, ilk önce veterinerde kontrol edildi. Daha sonra 3D olarak yeniden oluşturulmak üzere işlendi. Ardından sanal ve artırılmış gerçeklik kullanılarak bir röntgeni çekildi. Son olarak bu modelleme dizisi dış kabuğun ve mumya içeriğinin 3D baskısının alınmasıyla bitirildi. Musee des Beaux-Arts'ta sergilenen bu neredeyse eşsiz ve şeffaf model, görünmeyen unsurları ortaya çıkardı.

2.500 yıllık mumya, birden fazla kedi türü içeriyordu:

Tamamlanan modelleme ön çalışmalarından sonra kedi mumyası modeli üretildi ve model, 3 boyutlu olarak basıldı. Bu yarı saydam mumyanın içi, uzmanlar tarafından incelendiğinde birden fazla kedi uzvu olduğu fark edildi. Araştırmacı Theophane Nicolas, “Bir kedi görmeyi umuyorduk ama birkaç tane olması beklenmedik bir şeydi. Üç kuyruk ve beş arka ayak sayıldı. Bir diğer sürpriz ise kafatası olması gereken kısmın örgü bir topla değiştirilmiş olmasıydı" açıklamasında bulundu.

Theophane Nicolas, “Yine de aynı mumya içindeki birden fazla hayvanın bulunması çok da istisnai bir durum değil” dedi. Nicolas, "Milyonlarca hayvan mumyası var ancak bunlardan pek azı tam olarak anlaşılabildi. Hayvan mumyalarını yapmanın sayısız yolu olduğunu düşünüyoruz" diye de ekledi.

Teknoloji tarafından incelenebilir kılınan bu mumyayı görmek isteyen ziyaretçiler, özel gözlüklerle gözlemlemek için Güzel Sanatlar Müzesi'ne koştu. Nicolas Theophane, "Bu cihazlar, birçok ziyaretçiyi cezbediyor" dedi. Mumyalardan elde edilen bilgilerin, anlaşılamayan hayvan mumyalarını anlamaya da yardım olabileceği düşünülüyor.

Keditörün Önerisi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER