Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Kediler dünyada ve ülkemizde en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yerini alır. Peki, kedilerin insanlarla olan paylaşımları kaç yıl sürer? Yani kediler kaç yıl yaşar?

Kedilerin genel anlamda ömrü 12 - 18 yıl arasında değişir. Ancak ırklarına, beslenme kalitesine, yaşadıkları ortam gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Evde yaşayan kedilere oranla sokakta yaşayan kedilerin ömrü daha kısadır. Sokakta yaşan kediler zor şartlarla, bulaşıcı hastalıklarla ve açlıkla mücadele ettikleri için ömürleri kısalıyor.

En uzun süre yaşadığı bilinen "Creme Puff" adlı kedi 3 Ağustos 1967 yılında dünyaya gelmiştir ve 38 yıl 3 gün yaşamıştır. Bir diğer rekortmen ise Rubble adı kedidir ve yaşam süresi 31 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Kediler iyi bakıldığı, dengeli beslendiği takdirde uzun yıllar size yol arkadaşlığı yapacaklardır.

Kedilerin Ömrünü Uzatabilecek İpuçları

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerinin sağlanması adına en önemli gereklilik dengeli, sağlıklı ve eksiksiz beslenmeleridir. Bu nedenle öğünleri dikkatle planlanmalı, yaşam evrelerine özel gereksinim duydukları besinlerin tamamını aldıklarından emin olunmalıdır. Gelişim evrelerine özel kaliteli kedi mamaları bu süreçte kedicilerin hayatını kolaylaştıracaktır. Dengeli beslenme ile birlikte yeterince temiz su içtiğinden emin olmalısınız. Düzenli veteriner kontrollerini, aşılarını aksatmamalısınız. Oyun oynaması egzersiz açısından oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz hem bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi hem de kilo kontrolü sağlamaları adına oldukça önemlidir.

12/05/2023

Keditörün Önerisi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Kediler Alemi

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Bin Yıllık Kedi Mumyası

29.03.2022

Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya'ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

07.03.2023

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...