Ev Kedisi Sokakta Yaşayabilir Mi?

Ev Kedisi Sokakta Yaşayabilir Mi?

Bir kedi ile aynı hayatı paylaşmaya karar verip onu evinize alıyorsanız, bu ömür boyu sürmelidir. Onu eve alıştırıp sonrasında sokağa terk etmek, ona yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.

Sokakta yaşayan kediler yavruluk döneminden itibaren ortama adapte olmaya başlarlar. Ancak evde yaşayan bir kedi sıcak ve güvenli bir ortama alışmıştır. Sokak kedilerinin ortalama ömürleri 3-5 yıl arasında olurken, ev kedileri ortalama 12-13 yıl ve hatta daha fazla yaşayabiliyor. En uzun yaşayan kedinin ise 38 yıl 3 ay ile Creme Puff olduğunu hatırlatalım.

Ev ortamına alışmış bir kedi sokakta yaşayamaz. Evde yaşayan kedilerin hareket kabiliyetleri, sokaktaki kedilerle göre daha düşüktür. Bu nedenle tehlikelere karşı kendilerini koruyamayabilirler. Ev rahatlığına alışmış bir kedi dışarıda korkar, çabuk hastalanır ve savunmasız kalır. Yemek bulmakta zorlanır ve trafikte sokaktaki kedilerle aynı refleksleri gösteremezler.

Bir kedi ile aynı evi paylaşmaya karar vermek büyük sorumlulukları da beraberinde getirir. Sorumluluklarınızı yerinize getireceğinizden emin olmalı ve bunun ömür boyu sürecek bir dostluk olduğunu unutmamalısınız. Asla onları terk etmemeli, alıştıkları düzeni bozmamalısınız.

14/04/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Duyu

03.03.2022

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...