YENİLER >

Nazik Dev "Maine Coon" - Mehmet Çetiner

Nazik Dev

Maine Coon adını benzerliği dolayısıyla Amerika'nın kuzey bölgelerinde yaşayan rakundan alan bir kedidir. Rakun-racoon yada kısaca coon A.B.D'nin Maine, Massacuhussetts gibi kuzey eyaletlerinde oldukça sık rastlanan, hatta şehirlerin içine kadar girip insan hayatına ortak olan yabani bir orman hayvanıdır. Maine Coon'a rakun kedisi, Maine kedisi, uzun tüylü Amerikan kedisi ya da Amerikan orman kedisi adları da verilmektedir.

Bu uzun tüylü güzel kedinin soğuk iklimlere uygun yapısı kuzey bölgelerindeki bazı kedi ırklarından geldiği kanısını oldukça kuvvetlendirmektedir. Bu görüşe göre de Norveç'ten vikinglerce Amerika'ya getirilmiştir.

Maine Coon 'un kökenine ilişkin daha ilginç bir öykü ise Ankara kedisi ile ilgilidir. Fransız ihtilalinden kaçmak isteyen kraliçe Marie Antionette özel eşyalarıyla beraber kendisine ait altı adet Ankara kedisini de bir gemiyle beraber Amerika'ya göndermiş. Fakat kediler burada sahipsiz kalmışlar ve Maine eyaletinde ormana kaçıp vahşileşerek bölgeye uyum sağlamışlar. Bundan sonrada Maine Coon kedisi ortaya çıkmış.

En son görüşe göre ise bu kediler bizim Ankara Kedilerinden başka kediler değil. Dr. S. Tarkan Özçetin'e göre, yakın zamanda  ülkemizden A.B.D'ne götürülen her renkten Ankara kedileri bu ırkın kökenini oluşturmaktadır. Ülkemizde beyaz kürk rengi dışındaki renkte Ankara Kedisi olabileceği kabul görmediği ve bilinmediğinden buradaki boşluğu amerikalı kedi yetiştiricileri doldurmuşlar ve ırkı tescil edip sahiplenmişlerdir. Sonrasında kökeni ile ilgili birçok hikaye uydurmuşlar. Bu görüşün en sağlam kanıtı ise benzer özellikte birçok kedinin hala Ankara sokaklarında dolaşıyor olması.

Kökeniyle ilgili çeşitli tartışmalar olsa da tartışma götürmez olan tek şey bu sevimli ve iri kedilerin insanoğluna olan müthiş uyumudur. Çoğu kaynakta lakabı “gentle giant” yani “nazik dev” olarak geçmektedir.

Maine Coon oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Hemen hemen evcil kedilerin en irilerinden biridir. Vücudu uzun, kafası ise nispeten ufaktır. En dikkat çekici yönü ise muhteşem güzellikteki kuyruğudur. Tüylerinin oldukça uzun olması sebebiyle sahibi tarafından sık sık fırçalanması oldukça önemlidir.

Beyaz, siyah, sarı, gümüş ve gri tonlarında yaklaşık yirmi farklı renkte görülebilirler. Yaşam süreleri ortalama 12-15 yıl olsa da 20 yıla kadar yaşayabilen Maine Coon’lar mevcuttur. Ergin erkekler 11-12, ergin dişiler ise 8-9 kilo ağırlığa ulaşabilirler.

Kalça çıkığı, hipertrofik kardiyomiyopati, ve polikistik böbrek rahatsızlığı ise maalesef bu sevimli dostlarımızın sıkça görülen rahatsızlıklarıdır.

Dergimizin bu yazısında sizlere kısaca tanıtmaya çalıştığımız bu kocaman, iyi huylu, yumuşak sesli, oyuncu ve kendine gösterilen ilgiye çabucak cevap veren oldukça zeki çocuklar insanoğlu var oldukça onlarla beraber bu dünyayı paylaşmaya ve hayatı daha yaşanıla bilir kılmaya devam edeceğe benziyorlar.

 

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER