Kediler Ve Tavşanlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Kediler Ve Tavşanlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Hayvanlar, stereotipleri yıkma yöntemleriyle sizi şaşırtabilir. Konu birlikte yaşamaya gelince, tavşan ve kedi beraber yaşayabilir mi?

Biri mükemmel bir avcı, diğeri ise av olduğundan, bu pek olası bir kombinasyon gibi görünmüyor. Ancak, birlikte yaşayabilir olmaları sizi şaşırtacak. Kediler ve tavşanların çok farklı sosyal ilişkileri vardır. Yine de bu beraber yaşayamayacakları anlamına gelmez. Hatta arkadaş bile olabilirler.  En önemli şey, avcı-av klişesini ortadan kaldırmak ve bu iki hayvanı strese sokmamak için birbirleriyle nasıl tanıştıracağını bilmek..

Kedilerin avcılık içgüdüleri vardır. Bir tavşan gördüklerinde onu avlamak için pusuya yatarlar. Kediler ve tavşanların birlikte yaşaması için, kedilerin kendilerini uyarılmış hissetmelerinin ve yırtıcı doğalarını göstermelerinin olası olmadığı bir ortamın sağlanması çok önemlidir. İnanması zor olsa da, konu sosyal ilişkiler olduğunda tavşanlar kedilerden daha kavgacı olma eğilimindedir. Bunun nedeni, gruplar halinde yaşamaları ve bu nedenle hiyerarşi ile daha fazla ilgilenmeleridir. Aynı zamanda türlerine ait olmayan her şeye kesinlikle güvenmeyen av hayvanlarıdır.

İlk adım

Kedileri ve tavşanları tanıtırken birçok önemli nokta vardır. Tavşanların güvenli yer olarak bir kafeste olması gerekmektedir. Kedinizin patisinin kafesten geçmediğinden emin olmalısınız. Onlara alan vermenin en büyük avantajı, tavşan kafesindeyken iki hayvanın birbirlerinin kokularına, seslerine ve hareketlerine alışma şansına sahip olmalarıdır. Bu aşama, her iki hayvanın kişiliğine bağlı olarak günler, haftalar ve hatta aylar alabilir.

Kediler ve tavşanların birlikte yaşayabilmesi için bir sonraki adım

Zamanın geldiğini hissettiğinizde, devam edin ve onları denetlerken iki hayvanı bir araya getirin. Sizin müdahale edebileceğiniz bir alanda bulunun. Kedi saygılı ve meraklıysa, etrafı koklamasına ve çevreyi incelemesine izin verin. Eğer kediniz hareketleri hızlıysa çok erken hareket ettiniz ve ilk adıma geri dönmeniz gerekiyor demektir. Yetişkin kedilerin bu gibi durumlara alışması zor olur. Her kedi için aynı davranışı sergilemesini bekleyemeyiz.

07/04/2023

Keditörün Önerisi

Kediler ve Çizikler

04.02.2023

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Kedilerin Vücut Kokusu

18.11.2022

Tüm kediciler biliyor ki kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Kediler Alemi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

SENİN PATİN HANGİSİ?

16.07.2023

SENİN PATİN HANGİSİ?Her kedinin pati rengi farklıdır. Peki bunu biliyor muydunuz?Biz ...

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...