YENİLER >

Nasıl Kedi? - Dr. Tarkan Özçetin

Nasıl Kedi? - Dr. Tarkan Özçetin

Kedi bakıcısı olmaya ikna oldunuz. Daha sonra anlatacağımız gibi bir kedi sizi sahiplenmez ise cevaplanması gereken bir soru daha var, nasıl bir kedi alacaksınız?

Yavru mu yetişkin mi, erkek mi dişi mi, ırk mı melez mi, uzun tüylü mü kısa tüylü mü? Her şeyin olduğu gibi kedilerinde yavruları çok güzeldir. Ama güzel oldukları kadar da problemli olabilirler. Yavru kedi bir yetişkin kedinin evde ömür boyu verebileceği zararı birkaç ayda verebilir. Oyuncudurlar ve evin her yerinde (düz duvarlar dahil) hareket kabiliyetlerinin sınırlarını test ederler. Bir kedinin karakteri 1 yaşında önce anlaşılmaz. Öyle kediler vardır ki dünyayı beraber yaşadığı insanlara zehir etmeye gelmiştir. Bunu tecrübeli kedicilere (eski kedici) sorup test edebilirsiniz. Sizin eve alacağınız minik, sevimli afacan işte böyle bir kedi olabilir ve bunu önceden anlamanız çok zordur.

Annesini uzun süre emmiş ve bebekliğinde insanlarla sosyalize olma imkanı bulmuş yavrularda risk az olmakla beraber tam tersi durumlarda melek gibi kedilerin olabileceği de tecrübe ile sabittir. Bu da her kedinin sahip olduğu karakter ile açıklanabilir. O zaman yetişkin kedi mi diye sorarsanız onun da bir takım olumsuz tarafları olacağını peşinen kabullenmeliyiz. Tamam, iyi huylu ancak onun da bebek halini hiçbir zaman bilemeyeceksiniz. Buna ek olarak iyi ya da kötü daha önce edindiği davranış özelliklerine katlanmak zorunda kalacaksınız. Son olarak sizden ayrı geçen hayatın ilk yıllarında yaşadığı kötü şeylerin izi hep kalacaktır.

Kedici olduktan sonra öğreneceğiniz gibi kediler kendilerine yapılan hiçbir şeyi unutmazlar..

Müstakbel kedimizin yaşını seçtikten sonra ikinci önemli adım ırk mı melez mi sorusunu cevaplamak olmalıdır. Irk kediler genetik olarak saf olduklarından sağlık problemleri ile daha çok karşılaşırlar ve birçok kalıtsal hastalık sahibi olabilirler. Ülkemizde en çok rağbet gören İran Kedileri özellikle çok basık burunlu olanlar tamamen genetik deformasyon ürünüdür. Bu ırkta karar kılınmış ise almadan önce en azından burun yapısı dikkatle incelenmelidir. Sonraki popüler ırk ise Siyam kedileridir. Bunlar da üriner sistem hastalıklarına karşı oldukça dayanıksızdır. Fakat İranlar sakinlikleri ile Siyamlar da konuşkanlıkları ile bilinirler ve bu özellik hemen hepsinde vardır. Ayrıca ne ebatlarda olacakları ve ne renk alacakları önceden doğru olarak tahmin edilebilir.

Sokaktaki melezler için bu tür tahminler tesadüfe kalmıştır. Ama sokaktakiler her zaman daha sağlıklıdır. Ayrıca daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi evcil kedinin anavatanı olan Anadolu sokaklarında birbirinden güzel kediler vardır (Ankara ve Van Kedileri dahil). Hatta bizim sokak kedisi dediğimiz kediler yurt dışında Maine Coon, Norwegian Forest Cat isimli safkan ırk olarak tescil edilmektedirler (bkz. kedi ırkları). Sokak kedisinin tek tez avantajı sağlıksız olabileceğidir ki diğer yerlerden alacağınız kedinin de sokaktaki kadar olmasa da benzer riske sahip olacağını bilmelisiniz.

Dişi veya erkek kısırlaştırıldıktan sonra cinsiyetin önemi pek olmaz. Erkek kedilerin daha sosyal olduğu söylense bile dişi kedilerde çok sosyal olabilirler. Sosyallikte cinsiyet önemli bir rol oynamaz. Erkeklerle dişiler arasında büyüklük farkı da kedilerde çok bariz değildir. Birbirine çok yakın yapıda olan kediler aleminde çok iri dişiler olabileceği gibi minyon erkekler de olabilir.

Son olarak tüy yapısı tercihi tamamen kişisel beğeniye kalmıştır. Ancak uzun tüylü olan kedilerin daha çok bakıma ihtiyaçları olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Sıcakların Kedilere Etkisi

22.07.2021

Kedilerin güneşle haşır neşir olduklarını, sıcak havaları sevdiklerini biliyoruz. Ancak bu ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER