Bir Kedi Adını Nasıl Öğrenir?

Bir Kedi Adını Nasıl Öğrenir?

Kediler özgür, bağımsız hayvanlardır. Eğitime, köpekler kadar ilgili değillerdir. Yavru bir kedinin ilgisi hep farklı yönde olacaktır. Peki, ona ismini nasıl öğretebilirsiniz?

Kedinize ismini öğretebilmek için onunla iyi zaman geçirmeniz gerekmektedir. Sizi tanıması bu hususta önemlidir. Kedinizin adına karar verdikten sonra ona her seslendiğinizde, onun duyabileceği şekilde ancak yumuşak tonlarda ismini söyleyin. Duymaya alışması için birçok kez söylemeniz gerekmektedir. Kedinize her seslendiğinizde ona bir ödül maması verebilirsiniz. Böylece adını her söylediğinizde bir süre sonra size dönecektir. Hatta cevap bile vermeye başlayacaktır. O adına tepki verdiğinde onu hep ödüllendirin.

İsmini öğreneceği en iyi zaman karnı açken diyebiliriz. Kedinize ismini öğrettiğinizde, yalnızca olumlu çağrışımlara sahip olmasını sağlayın. Yemek zamanı geldiğinde ya da programlanmış bir oyun zamanından hemen önce ismini söylemeniz onun öğrenmesi açısından çok daha yararlı olacaktır. İsmini yeni öğrendiği zamanlarda, olumsuz bir durum yaşarken ona ismini telaffuz etmeyin. Örneğin; veteriner ziyaretlerinde stresliyken, adını söylemek kedinizde olumsuz çağrışım yapacaktır.

28/12/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

TEKİR KEDİCİLERE ÖZEL

02.08.2023

Pek çok insan için de tekir kedi cinsi sokak kedileri anlamına gelir. Tekir kedi denildiği ...

Kedilerin Gizli Dili

09.05.2022

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz? Kediler insanlar gibi cümleler kuramaz belki ama ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...