YENİLER >

Köpeklerde Havlama

Köpeklerde Havlama

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman havlamaya başlar ve ne gibi anlamları vardır?

Köpekler için havlamak, bir iletişim biçimidir. İlk havlamalar çok yumuşak ve kısadır, neredeyse duyulmaz. 7-10 haftalık olduklarında bu sesleri çıkarmaya başlarlar. Bununla birlikte, bazı ırkların havlamalarla iletişim kurmaya başlamaları 20 hafta kadar sürebilir. Bir köpeğin havlamasının birden fazla sebebi vardır. Ancak zaman zaman köpeklerin fazla havlamaları, içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Gelin, birlikte bu havlamaların ne manaya geldiğine bir göz atalım!

Köpeklerde havlama saldırganlık belirtisi değil, bir iletişim yöntemidir. Stres, sevinç, can sıkıntısı, hayal kırıklığı, kötü eğitim, genetik eğilim, sağlık sorunları, dış uyaranlar gibi bazı sebepleri vardır.

Ev içinde fazla havlayan köpekler için önerimiz;

Onu uzun süre evde yalnız bırakmayın


Naif bir karaktere sahip olduklarından, uzun süreli yalnız kalma gibi durumlarda duygusal olarak çöküntüye girip agresif tavırlar sergileyebilirler. Uzun süre yalnız kaldıklarında yorgun ve hasta bile olabilirler. Bu gibi bir durumda fazla havlayabilirler.

Oyunlar oynayın, meşgul olmasını sağlayın

Hareket halindeki bir köpeğin dikkati çabuk dağılacağından, havlaması geçecektir. Onlara evde olmadığınızda ilgisini çekebilecek oyuncaklar bırakmalı ve meşgul olmasını sağlamalısınız. Geceleri sık havlayan bir köpeğiniz varsa, ona çiğneme oyuncağı vermek akıllıca olacaktır.

İhtiyaçlarını tamamlayın

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yeme, içme, barınma ve tuvalet ihtiyaçları mevcuttur. Onları eksiksiz yapmak sizin görevinizdir. İhtiyaçlarının eksik olduğunu hisseder veya ihtiyaçları giderilmezse köpeklerde aşırı havlama eğilimi görülebilir.

Eğitim şart

Yavruluk döneminden itibaren çeşitli eğitimler alan köpekler, bu eğitimler sayesinde havlamasını da belirli durumlarla sınırlayabilir. Havlamak, bir anlamda, köpeklerin içerisinde bulunduğu duygu durumunun aktarılması olarak görülebilir.

Öte yandan, doğumdan sonra anne köpeğin salgıladığı gibi "rahatlatıcı mesajlar” yayan ADAPTİL Junior'ı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bunlar doğal olarak yaydığı feromonlarla köpeğinizi sakinleştirir ve rahatlatır. Onları gece boyunca uyumaya teşvik eder. ADAPTİL Junior'ın kullanılmasının, köpek yavrularının ağladığı veya sızlandığı gecelerin sayısını azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır.

Yukarıdakilerin hepsini yaptıysanız ve yavru köpeğiniz hala aşırı şekilde havlıyorsa, bu bir şeylerin tam olarak yolunda gitmediğinin bir göstergesi olabilir. Bu yüzden evcil dostunuzun herhangi bir sağlık veya davranış sorunu yaşadığını düşünüyorsanız öncelikli olarak bir veteriner hekime danışmalısınız.

Keditörün Önerisi

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

Kediler Alemi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER