6 Yıl Süren Dava Sonuçlandı! - Seda Tuncel

6 Yıl Süren Dava Sonuçlandı! - Seda Tuncel

Patili dostlarımız bizim için son derece önemli. Pek çok hayvansever, evcil dostlarını evlatlarından ayırt etmiyor. Savunmasız canlara özellikle son yıllarda yapılanlar ise hem üzücü hem de yapılanların cezasız kalması korkutucu. Hayvan hakları yasası bir türlü çıkmıyor bu sebeple de patili dostlarımız ‘can’ olarak değil ‘mal’ olarak değerlendiriliyor. Haliyle cezalar da buna göre oluyor..

Hava kargoyla evcil hayvan taşımacılığı uzun yıllardır hem Türkiye’de hem de dünyada yapılıyor. Ancak şirketlerin belirli kriterlere uyum sağlaması gerekiyor. tüylü dostların güvenliği ise en önemli kriterler.

2014 yılında, Antep'te yaşayan bir kişi, İzmir'de üniversitede eğitim gören kızının isteği üzerine, yıllardır birlikte yaşadıkları kediyi kızının yanına göndermek istedi.

Baba, İzmir'deki kızına hava yoluyla ulaştırılması için anlaştığı kargo şirketine kediyi teslim etti. Ancak kargo firması aracılığıyla taşınacak kedinin kaybolduğu bildirildi. Kedinin kaybolması üzerine baba, maddi ve manevi zarara uğradıklarını ileri sürerek, mağduriyetini yargıya taşıdı.

Gaziantep 2. Tüketici Mahkemesindeki duruşmada davacı, kedinin kaybolması nedeniyle kendisi için 1600 lira maddi, 10 bin lira manevi, eşi için ise 5 bin lira manevi tazminat talep etti.

Davalı vekili ise kedinin kargo ile naklinin sağlanmasının talep edildiğini ve müvekkilinin kusurunun bulunmadığını, tazminat miktarının fahiş ve orantısız olduğunu savunarak davanın reddine karar verilmesini istedi.

Gaziantep 2. Tüketici Mahkemesi, 2019'da davacı bakımından 200 lira maddi ve 3 bin lira manevi tazminat ile diğer davacı eş bakımından 1500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 11. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını onadı. Böylelikle 2014 yılında açılan dava 6 yılın sonunda nihayet sonuçlandı.

21/12/2020

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Siyam Kedisi

24.03.2023

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...