Norveç’te Kediyi Ensesinden Tutmak Yasak! Türkiye’de Kedi Tekmelemek Serbest! - Seda Tuncel

Norveç’te Kediyi Ensesinden Tutmak Yasak!
Türkiye’de Kedi Tekmelemek Serbest! - Seda Tuncel

Her gün, Türkiye'nin farklı yerlerinden sokak hayvanlarına yönelik şiddet haberleri geliyor. Norveç’te kedilerin ensesinden tutularak kaldırılması yasaklanırken, Türkiye’de kediler tekmeleniyor, köpekler başına kürekle vurularak katlediliyor.

Geçtiğimiz günlerde ise, İstanbul Küçükçekmece'de site içindeki bina girişinde bekleyen kedi, bina sakini tarafından dakikalarca şiddet gördü. Kediyi darbeden Aytuğ Koyuncu; 2019 yılında da aynı sitede kedileri zehirlediği iddiasıyla şikayet edilmişti.

Aytuğ Koyuncu’nun farklı tarihlerde site bahçesinde yürürken önüne gelen kedilere tekme attığı da güvenlik kameralarına yansıdı. Ancak buna rağmen hiçbir cezai yaptırım uygulanmayan şahıs maalesef serbest!

Norveç’te ise, geçtiğimiz sene hayvan refahını artırmak için yeni bir genelge yayınlandı. Genelgede yer alan kurallardan bazıları şöyle:

“Kediler vurulmayacak, dövülmeyecek, ensesinden, derisinden veya kuyruğundan tutulmayacak, evde yalnız bırakılıp seyahate çıkılmayacak. Köpeklerin çok küçük alanlarda bulunması önlenecek. Bulunduğu yer, köpeğin kendi büyüklüğünden daha büyük, ayağa kalkıp yatabilecek, dolaşabilecek büyüklükte olacak. Her zaman içinde su dolu bir kabı olacak, günde en az üç kez gezdirilecek.”

Coğrafya kaderdir sözünün sadece insanlar için olmadığının en acı kanıtı Türkiye’de yaşananlar. Hiçbir canlıya yapılan eziyet cezasız kalmamalı. Hayvan haklarını savunmak, caydırıcı yaptırımlar uygulamak için daha ne kadar sessiz canın acı çekmesi, ölmesi gerekiyor?

27/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Bir Rüya Gibi

03.07.2023

Kediler ile yaşamak bir Kedici için rüyalar aleminde olmaktan farksızdır. Kediler uyurken ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...