YENİLER >

Evet, Kedilerin De Mimikleri Var!

Evet, Kedilerin De Mimikleri Var!

Bilim insanlarının yüzyıllardır şüphelendikleri şey nihayet doğrulandı: Kediler, anlaşılması zor canlılardır. Bununla birlikte, biz kediciler hala kuyruk, kulak veya bıyık gibi ipuçlarına güvenmeksizin yüz ifadeleri de dahil olmak üzere onların ince duygularını anlayabiliriz.

Bir kedinin biçimlenmiş yüzüne ilişkin bu yeni kanıt, Animal Welfare dergisindeki bir araştırmadan geliyor. Kanada, Ontario'daki Guelph Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, olumlu ya da olumsuz bir olaya tepki gösteren kedilerin yer aldığı 20 video klibi izlemek için 6329 katılımcıyla beraber çalıştı. Olumlu bir etkileşim, bir kedinin bir muamele için bir insana yaklaşması veya kedinin geleneksel olarak hoş bulduğu, sevdiği bir noktaya tırmanmak gibi, sahibi tarafından anlaşılan bir eylem olarak tanımlandı. Olumsuz verdiği tepki ise kedinin kaçınmak istediği bir şeyle karşılaşması, bir alana veya dışarıya girmesinin engellenmesi veya hırlama gibi bariz bir sıkıntı belirtisi göstermesiydi. İzletilen kliplerin çoğu YouTube'dandı, ancak bazıları veteriner hekimler ve üniversite meslektaşları tarafından gönderildi. Yüz ifadelerini ve mimiklerini gizleyebilecek uzun tüylü ırklar araştırmadan çıkarıldı. Ankete katılanların çoğu, kedi sahipleriydi ve yüzde 74'ü 18-44 yaş arası kadınlardı.

Araştırmacılar, bu kısa klipleri kullanarak deneklerden, bir kedinin yüzünün yalnızca yakından kırpılmış görüntülerine dayanarak kedileri olumlu veya olumsuz davranış sergileyenler olarak sınıflandırmalarını istedi. Bunu yapmalarının sebebi katılımcıların kedinin kuyruğuna veya başka bir vücut diline güvenmemeleri içindi. Çıkan sonuçlarda, ortalama puan sadece yüzde 59 doğruydu ve 20 klipten ortalama 12'sinde bir kedinin ruh halini doğru bir şekilde tanımlıyordu. Başka bir deyişle, bu insanlar, bir kedinin sadece yüz ifadelerinden ve mimiklerinden hareketle neler yaşadığına dair çok az fikre sahipti. Öyleyse araştırmacılar neden herhangi bir ifadeleri olduğunu düşünüyor? Deneklerin kabaca yüzde 13'ü testte iyi puan aldı ve 20 sorudan en az 15'ini doğru bildi. İyi sonuçlar elde edenler, genellikle veteriner hekimler gibi kedilerle geniş deneyime sahip kişilerdi. Bu, araştırmacıların, insanların bir kedinin yüzünden geçebilecek ince duygu titreşimlerine daha fazla uyum sağlayabilecekleri sonucuna varmasına neden oldu.

Davranışsal biyolog ve çalışmanın kıdemli yazarı Georgia Mason, yüzde 13’lük dilim için "Doğal olarak mükemmel olabilirler ve bu yüzden veteriner hekim olurlar" dedi. “Aynı zamanda onlar için öğrenme fırsatı da çok fazla ve öğrenme motivasyonları var, çünkü sürekli karar veriyorlar: Bu kedi daha mı iyi? Tedaviyi değiştirmemiz gerekiyor mu? Bu kedinin eve gitmesi gerekiyor mu? Bu kedi boğazımdan bir parça almak üzere mi?”

Kaynak: Mental Floss

Keditörün Önerisi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

27.08.2021

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Alemi

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER