Kediler Ve Rüyaları

Kediler Ve Rüyaları

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve koşar gibi hareket eden patileri kedilerin de insanlar gibi rüya gördüğüne işaret ediyor. Kediler ve rüyaları hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık.

İnsanlarla karşılaştırıldığında kediler yaklaşık 2 kat daha fazla uyurlar. 18 saati varan uyku düzenleri vardır. Kediler için uykucular diyebiliriz!

Bilim insanları kedilerin rüya görüp görmediğini anlamak için insanların rüya gördüğünü kanıtlayan bir takım yöntemleri kullandılar. 1950'lerde araştırmacılar insanların REM uykusunu keşfettiler. REM uykusu uykunun en derin aşamasıdır. Rüyaların en berrak olduğu zamandır.

İnsanların REM uykusu evresi kedilerde nasıl olur?

1960'lı yılların başında bilim insanları aynı deneyleri kediler üzerinde denediler ve sonuç olarak kedilerin de REM uykusuna girdiklerini keşfettiler. Kedilerin beyni uyurken belirli seviyelerde elektriksel aktivite sinyalleri göndermesi kedilerin REM uykusuna girdiği bilimsel olarak doğrulandı. Bu da demektir ki kediler rüya görüyor! Ancak kedilerin rüyalarında ne gördüğünü hiçbirimiz bilemeyiz.

Kediler oyun oynamayı seven canlılardır. Onları rüyalarından heyecanlandıracak, yerlerinden fırlayarak uyanmalarına sebep olan rüyaların çoğunun oyun olduğunu düşünmekteyiz. Lezzetli bir yemek ya da günlük aktivitelerini rüyasında görmesi de olasıdır.

02/11/2021

Keditörün Önerisi

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kediler Alemi

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kediler Regl Olur mu?

16.04.2022

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir.Peki, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER