YENİLER >

Pet Hospital Başhekimi Hakan Köse Röportajı- Işın Selin

Pet Hospital Başhekimi Hakan Köse Röportajı- Işın Selin

‘’Bir veteriner hekim için her vaka özeldir ve ağzı dili olmayan bir canlının derdini anlayıp tedavi etmek kadar zorlu ve mutlu edici bir şey olamaz.’’

Pet Hospital Başhekimi Hakan Köse bu hafta röportaj konuğumuz. Mesleğine gönül vermiş ve yıllarını bu yolda severek geçiren Köse, başarısını disiplinine ve mesleğine olan sevgisine bağlıyor. Hakan Köse, Kedici Dergisi’ne özel hayatından, iş prensiplerine, Pet Hospital’ın kuruluş öyküsünden, mesleğin zorluklarına kadar tüm gerçekleri bizlerle paylaşıyor.

Hakan Köse kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 2003 yılında mezun oldum. Aynı yıl başladığım Cerrahi Anabilim Dalı’ ndaki uzmanlığımı 2005 yılında bitirdim. 2003 yılında başladığım Pet Hospital serüvenim halen devam etmektedir. Mesleğimize olan sevgimiz ve bağımlılığımız ile her zaman başarı yanımızda oldu. Cerrahi uzmanlığım gereği bugüne kadar binlerce operasyona imza attım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Tyson isimli 3 yaşında bir köpeğim var.

Neden Veteriner Hekimlik? Sizi bu mesleğe yönlendiren ne oldu?

İyi ki bu mesleği seçmişim. Çocukluk yıllarından beri hayvanları çok severdim. Sokakta beslediğim kedilerim vardı. Hekimliğe yatkın olup olmadığımı bilmiyordum tabi ki ama üniversite hayatımda çok iyi bir eğitim aldım. İlgili ve çalışkan olunca da yapamayacağınız şey yoktur. Sevdiğim işi yapıyorum. Yaptıkça keyif aldığınız bir iş hayatı, herkesin hayalidir. 2006 yılından beri kendi işletmem var ve daha uzun yıllar boyunca bu mesleğe gönül vermeye devam edeceğim.

Sizin için veteriner hekim olmanın ilk şartı nedir? İş prensipleriniz var mıdır?

Veteriner hekim olmanın ilk şartı bence hayvanları sevmek ve merhametli olmak. Zor bir mesleğimiz var, hastalarımızı tedavi etmek için gece gündüz demeden çabalıyoruz. Sabırlarımızı zorluyoruz. Yumuşak mizaçlı ve sakin olmak her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de avantajdır.

Veteriner fakültesi girmesi, okuması ve bitirmesi zor bir branştır. Çok çeşitli eğitimleri vardır. Her türlü hayvan hakkında eğitim alınmaktadır ve gerçekten zor ve karmaşık bir eğitim sistemi vardır. Bunun bilincinde olup okuyacak herkese mesleğimizi öneririm.

İş prensiplerim olarak en başta disiplin gelir. Kontrol mekanizmam ileridir ve işimizi her zaman ciddiye alırız. Hizmet standartlarımızı üst düzeyde tutmaya çalışırım. Bunun için de yenilikler yaparız. Güncel dünya gelişmelerini takip ederiz. Pet Hospital ekolü olan bir markadır, yıllar geçtikçe bu ekolü geliştirip sağlamlaştırmaya devam edeceğiz.

Pet Hospital’ın kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Pet Hospital 1994 yılında Ankara’nın ilk hayvan hastanesi olarak girişimci iki veteriner hekim tarafından kurulmuştur. O zamandan beri sektörün en etkili markalarındandır. 2003 yılında mezun olduğumda Pet Hospital’da iş hayatına başladım ve 2,5 yıl boyunca veteriner hekim olarak görev aldım. 2006 yılında da Ankara Çayyolu semtinde Franchise işletme olarak şubesini açtım. Halen bu bölgede görev yapmaktayım. 2017 yılında açtığımız üst düzey hastanemizle Beysukent bölgesinde hizmet vermekteyiz. Şu anda Ankara’ da Beysukent ve Gaziosmanpaşa semtleri olmak üzere iki lokasyonda hizmet vermeye devam ediyoruz.

Hangi canlı türlerine, ne tür tedaviler uygulayabiliyorsunuz? Hastanenizin olanakları nelerdir?

Hastanelerimizde kedi, köpek, kuş ve egzotik hayvanlara hizmet vermekteyiz. Hastalarımıza genel olarak özetlersek dahiliye, cerrahi, nöroloji, ortopedi, diş hastalıkları, kardiyoloji ve radyoloji alanlarında teşhis ve tedavi hizmeti veriyoruz. Hastanemizde iki operasyon salonu, 5 adet muayene odası (bunların ikisi köpek, ikisi kedi) ve yoğun bakım ünitesi, tedavi odası, kedi köpek yatış bölümleri, hasta sahiplerinin de kalacağı ve hastalarına refakat edeceği lüks yatış odaları mevcut, böylece tüm Türkiye’ den hasta kabul edebiliyoruz. Donanımlı radyoloji ve laboratuvar bölümlerimiz ile teşhislerimiz ve tedavilerimiz daha etkili oluyor. Şu anda hastanemizde cerrahi uzmanı, dahiliye ve kalp hastalıkları uzmanı, doğum ve jinekoloji uzmanı ve farmakoloji uzmanı yüksek lisans ve doktoralı veteriner hekimler yanında pratisyen hekimler ve acil veteriner hekimleri ile hizmet vermekteyiz. Uzmanlaşmış veteriner hekimler ile 7/24 hastane hizmeti vermeye devam etmekteyiz. Bunun yanında profesyonel pet kuaförümüzde 6 gün hizmet vermektedir. Müstakil yapıda olan hastanemiz 16 araçlık özel otopark, 600 metrekare peyzaj ve bahçe alanı, 5 katlı 1500 metrekare kullanım alanlı özel dizayn binamız ile Türkiye ve Avrupa’nın sayılı hayvan hastanelerindendir. Her şey hastalarımızın ve hasta sahiplerimizin refahı ve mutluluğu için tasarlanmıştır. Pet Hospital’in 27 yıldır sloganı hiç değişmemiştir “Siz Sadece Sevin”.

Şimdiye dek sizi çok zorlayan, üzen veya çok mutlu eden hiç unutamadığınız bir vaka oldu mu?

Veteriner hekim klinisyen için her vaka özeldir ve ağzı dili olmayan bir canlının derdini anlayıp tedavi etmek kadar zorlu ve mutlu edici bir şey olamaz. Aldığımız eğitimler ve yılların getirdiği tecrübe ile birçok vakayı kolayca teşhis ve tedavi edebiliyoruz tabiki. Zorlu vakalarımızın başında omurga kırıkları ve felç kedi köpeklerin tekrar ayaklanıp mucize gibi hayata bağlanmaları gelir. Bunun dışında zorlu olarak kedilerin karaciğer ve bağlı olduğu organ yetmezlikleri gelir. Tedavisi güç olan ve uzun süre (1-1,5 ayı bulabilen vakalar oluyor) devam eden bu vakalarda yatış uzun sürdüğü için hasta ile bağımızda gelişiyor ve sonuç iyi olursa çok mutlu oluyoruz. Tabi ki örnekleri çoğaltabiliriz.

Son olarak Kedici Dergisi okurlarına ve tüm hayvan severlere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kedici Dergisi’ni uzun yıllardır takip ediyoruz. Özellikle kedi severler için bulunmaz bir yayın. Kediler şahsına münhasır canlılardır. Onların hayatta kalma mücadelesi binlerce yıldır devam etmektedir ve bunda da oldukça başarılı olmuşlardır. Onlardan öğreneceğimiz çok şey vardır. Sadece kahvemizi alıp oturup evimizde onları oyun oynarken izlememiz yeterli. Gelecek nesillere bırakacağımız en iyi miras doğayı ve hayvanları korumak, nesillerini devam ettirerek çocuklarımızın onlarla tanışmalarını sağlamaktır. Kedici Dergisi’ni hazırlamakta emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Kediler Alemi

Kedim Kaç Yaşında?

22.11.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

15.07.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER