Kediler İsimlerini Ayırt Edebiliyor

Kediler İsimlerini Ayırt Edebiliyor

Kedicilere göre evcil dostlar ailenin bir bireyi gibidir. Sevgimizi esirgemediğimiz gibi hatta bazen onlarla sohbet bile edebiliriz. Kedilerimiz bazen tatlı bir mırlamayla cevap verir bize bazense başını bile çevirmez. Bilim insanlarına göre kediler söylediklerimizi anlıyor ancak kelimelere derin anlamlar yüklemiyorlar.

Tokyo Üniversitesindeki araştırmacılar daha önceden kedilerin sahiplerinin sesini tanıdığını kanıtlamıştı. Bu araştırmayla ise, kedilerin isimlerini öğrenebildikleri ispatlandı.

Evde ve barınakta yaşayan 78 kedi üzerinde uygulanan deneyde davranış psikologlarının alışma-alışmama olarak tanımladığı test uygulandı. Tokyo Üniversitesinde davranış bilimci olan Atsuko Saito, kedi sahiplerinden kedilerinin isimlerine benzer 4 farklı kelimeyi, kediler tepki verene kadar söylemelerini istedi. Daha sonra kedi sahipleri kedilerin isimlerini söylemeye başladılar. Saito, diğer kedileri bir araya getirip her bir kedinin ismini ayırt edip etmediklerini test etti. Kediler isimlerini duydukları anda kafaları, kulakları, kuyrukları ile tepki verip miyavladılar.

Saito, bu testin ardından yeni metot uygulamalarına devam etti. Deney için kedilerin tanımadığı birkaç insan davet etti ve isimleri ile kedileri çağırmalarını istedi. Kedilerin sahiplerine daha çok tepki verdikleri onaylandı, ayrıca farklı kelimeler ardından isimlerini hala ayırt edebiliyorlardı.

Scientific Reports’ta yayınlanan makaleye göre, bu araştırmanın sonucunda kediler isimlerini ayırt edebiliyor. Ancak kediler, isimleri tanımadıkları biri tarafından söylendiğinde, isimlerini tanımakta daha az başarılı oluyor.

23/10/2021

Keditörün Önerisi

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...

Kediler Alemi

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...

Engelsiz Yaşam

28.05.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...