Kediler İçin Stressiz Kontroller

Kediler İçin Stressiz Kontroller

Erteleyip durduğunuz o korkunç gün geldi: Veteriner hekim ziyareti! Randevu saatinden önce taşıma kutusuyla hiç de umursamıyor gibi içeri giriyorsunuz. Her akşam saatlerce kucağınızda yatan kediniz için taşıma kutusu elinizdeyken güvendiği kişi olmaktan çıkabilirsiniz…

Bu stresi azaltmak adına düzenli muayene ziyaretleri de etkin rol oynayabilir.

American Pet Products Association tarafından yapılan anketlere göre, Kedici’lerin neredeyse yarısına yakın bir kısmı kedilerini rutin muayene için bir veteriner hekime götürüyor.

Kedici Veteriner Hekimleri Derneği (KedVet) Başkanı Veteriner Hekim Sn:Tarkan Özçetin, bunun ilgisizlikten kaynaklanmadığını söylüyor. Bu durum hem Kedici’ler hem de kediler için büyük bir stres. Özçetin, çoğu Kedici’nin veteriner hekim ziyaretlerini kolaylaştıracak yöntemden habersiz olduğuna dikkat çekiyor.

Veteriner Hekim Tarkan Özçetin, stresli bir şekilde veteriner hekime gelen kedilerin muayene ve diğer testlerin yapılmasını engelleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri Humane Society’de Kedi Koruma ve Politika Kıdemli Analisti Danielle Bays, stresin aynı zamanda kedinin sonunda veteriner hekime gittiğinde aldığı bakımın kalitesini de etkilediğini söylüyor. “Veteriner hekime düzenli ziyaretler yapma nedenlerinden biri, hekiminizin kedinizi sadece hasta değil, sağlıklı olduğunda da görmesini istemenizdir. Ayrıca, kedinizin özellikle aşırı stresli olduğu zamanlarda değil, normal bir durumda nasıl olduğunu da bilmelerini isteriz”

Başarılı veteriner hekim ziyaretinin anahtarı evde başlar

Kediniz, hoş olmayan deneyimlerle ilişkilendirdiği bir alanda olmak istemez. Taşıma kabını da bu deneyim ile ilişkilendirmiş olabilir. Bu nedenle taşıma kutusunu gözlerden uzak bir yerde saklamak yerine , kedinizle oyun arkadaşı haline getirebilirsiniz. İşinizi oldukça rahatlatacak bir başka adım ise kediniz taşıma kabına girmeden 10-15 dakika önce sıkacağınız doğal feromondur. Bu adım için feromon içerikli spreyleri deneyebilirsiniz.

15/06/2023

Keditörün Önerisi

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Ülkemize Ait Kedi Irkları

01.09.2023

Türkiye oldukça farklı sayıda kedinin yaşadığı, aynı zamanda kedi türleri açısından ...

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...