Kediler Neden Çok Miyavlar?

Kediler Neden Çok Miyavlar?

Kediler cinslerine göre farklı karakter özelliklerine sahip canlılardır. Kimisi çok konuşkan, kimisi çok sessiz ve sakindir. Ancak kedilerin aşırı miyavlaması tehlikeli bir durumu çağrıştırabilir.

Hastalık

Eğer çok miyavlıyor ve canı yandığını belli ediyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekimden yardım almalısınız. Pek çok hastalık, kedinizin aç, susuz ve acı dolu olmasına sebep olur. Yaşlı kedilerde tiroit ve karaciğer hastalıkları da aşırı miyavlamaya sebep olabilir.

Dikkat çekmek istiyor

Kediler sosyal gibi gözükmeyen ancak sosyal olan canlılardır. Yalnızlıktan hoşlanmaz, kedicisi ile vakit geçirmek isterler. Oyun oynamak, sevilmek veya sizinle konuşmak için miyavlarlar. Susturmak için ne istediğini bulmanız gerekir. Ona dikkatinizi verdiğinizde sessizleşebilir. Kedinizi kesinlikle yok saymayın. Onunla kaliteli zaman geçirin, oyun oynayın. Çok oyun oynayan kedi yorulur ve enerjisini atar. Bu da demektir ki sessiz bir gece sizi bekliyor.

Yemek istiyor

Bazı kediler evden birisi mutfağa girer girmez veya yemek saatleri yaklaştığında miyavlamaya başlarlar. Miyavlaması devam ederken yemek vermeyin, susmasını bekleyin. Çünkü miyavlama ile mama geleceğini anlayan kedi bunu her seferinde tekrarlar.

Stresliyse

Kediler yeni bir canlı eve dahil olduğunda, misafir geldiğinde yada sevdiği birini kaybettiğinde strese girer ve devamlı miyavlar. Bu durumda ekstra ilgi ve özen göstermeniz gerekir.

Doğum anında

Bu durumda yapacağınız tek şey onun yanında olmak, kısık sesle onunla konuşmak ve onu elinizle okşayarak sakinleştirmektir.

Kedinizde herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve çok miyavlıyorsa, doğal feromon ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Feliway feromon ürünleri, stresi azaltmada ve birçok davranış bozukluğunda kedinize yardımcı olacaktır. Feliway doğal feromon ürünleri ile tanışabilir, güvenle kullanabilirsiniz!

06/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kedicilerin Günlük Rutini

22.11.2022

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...

Kedilerde Depresyon

10.09.2022

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...